ogłoszenia parafialne

Niedziela Zesłania Ducha Świętego –
28 maja 2023 r.

✅ W poniedziałek święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Po Mszy świętej spotkanie grupy biblijnej.
✅ W czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Modlitwa za kapłanów oraz o nowe powołania do służby w Kościele podczas wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu.
✅ W czwartek także obchodzimy dzień dziecka. Modlitwa i specjalne błogosławieństwo dzieci w najbliższą niedzielę na zakończenie każdej Mszy świętej.
✅ Rozpoczynamy miesiąc dedykowany uczczeniu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w dni powszednie o godz. 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. W tygodniu wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17.45.
✅ W tym tygodniu przeżywamy:
– pierwszy piątek miesiąca – nawiedzenie chorych przed południem, spowiedź od godz. 18.00 oraz podczas Mszy św.
– pierwszą sobotę – nabożeństwo maryjne po Mszy św. o godz. 6.30.
✅ W niedzielę 4 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 19.45 odbędzie się premiera „Oratorium o Świętym Stanisławie Papczyńskim”. Mamy 60 bezpłatnych kart wstępu na to przedstawienie. Zachęcamy do udziału, a zainteresowanych zapraszamy do kancelarii po odbiór wejściówek. Tego dnia po Mszach świętych we wszystkich parafiach w Polsce zbiórka ofiar na budowę świątyni Opatrzności Bożej.
✅ W niedzielę Najświętszej Trójcy mija okres Komunii Świętej wielkanocnej. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty w tym tygodniu.
✅ W związku z remontem ulic Mariańskiej i Czynu Społecznego procesję Bożego Ciała odprawimy na terenie kościelnym. Proszę o zgłoszenie się do kancelarii rodzin i osób, które zajęłyby się przygotowaniem ołtarzy oraz panów do niesienia baldachimu. Prosimy o zbieranie i suszenie kwiatów, które posłużą naszym bielankom podczas procesji eucharystycznej.
✅ W zakrystii jest czerwcowy Oremus.
✅ Składamy Bóg zapłać za wszelkie formy wsparcia modlitewnego i finansowego; za ofiary dzisiaj złożone na tacę inwestycyjną.

Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego –
21 maja 2023 r.

🔹 Dzisiaj spotkanie kandydatów do bierzmowania o godz. 16.00.
🔹 Jutro po Mszy świętej spotkanie grupy biblijnej.
🔹 W piątek obchodzimy dzień matki. Na zakończenie Mszy świętej modlitwa i specjalne błogosławieństwo dla wszystkich mam, także tych jeszcze w stanie błogosławionym.
🔹 W sobotę 27 maja o godz. 10.00 zbiórka ministrancka. Zapraszamy ministrantów i kandydatów.
Również o godz. 10.00 spotkanie dla dziewczynek, które chciałyby zaangażować się w liturgiczną służbę eucharystyczną jako bielanki.
🔹 W ramach nabożeństwa majowego odmawiamy nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego. Czuwanie wigilijne przed Uroczystością będziemy przeżywać w sobotę 27 maja od godz. 21.00. W programie czuwania jest Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny, adoracja Najświętszego Sakramentu animowana przez siostry Służebnice Ducha Świętego oraz uroczysta Msza święta wigilijna z odnowieniem sakramentu bierzmowania. Planujemy na koniec mini-agapę. Ciasto mile widziane.
🔹 Nabożeństwa majowe odprawiamy w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. W tygodniu wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17.45.
🔹 W związku z remontem ulic Mariańskiej i Czynu Społecznego procesję Bożego Ciała odprawimy na terenie kościelnym. Proszę o zgłoszenie się do kancelarii rodzin i osób, które zajęłyby się przygotowaniem ołtarzy. Prosimy serdecznie o zbieranie i suszenie kwiatów, które posłużą naszym bielankom podczas procesji eucharystycznej.
🔹 W zakrystii jest czerwcowy Oremus. Niestety cena za egzemplarz została podniesiona do 11 złotych.
🔹 Składamy Bóg zapłać za wszelkie formy wsparcia modlitewnego i finansowego; za ofiary dzisiaj złożone na tacę inwestycyjną. Dziękujemy za ofiary na rzecz misji mariańskiej w Wietnamie.

VI Niedziela Wielkanocna –
14 maja 2023 r.

✅ Gościmy dzisiaj w naszej parafii ks. Andrzeja Gowkielewicza, marianina pracującego obecnie w Wietnamie, który przed laty pełnił posługę w Sulejówku. Ks. Andrzej głosi słowo Boże przez całą niedzielę. Naszą misję mariańską w Wietnamie można wesprzeć ofiarami zbieranymi po Mszach świętych.
✅ Miejski Dom Kultury wraz z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zaprasza dzisiaj na finisaż wystawy „Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864-1938) – wybitny polski kapłan i mąż stanu”. O godz. 16.00 celebrowana będzie Msza święta w obrzędzie ormiańskim w kościele NMP Matki Kościoła w Sulejówku, a o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie z Moniką Agopsowicz, współtwórczynią wystawy, i ks. prof. Józefem Naumowiczem.
✅ Jutro po Mszy świętej spotkanie grupy biblijnej.
✅ We wtorek uroczystość św. Andrzeja Boboli, patrona Metropolii Warszawskiej.
✅ Modlitwy nowenny przed uroczystością św. Stanisława Papczyńskiego są odmawiane w ramach nabożeństwa majowego. 18 maja w uroczystość św. Stanisława udzielimy indywidualnego błogosławieństwa jego relikwiami.
✅ W piątek w ramach nabożeństwa majowego rozpoczniemy Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego. Czuwanie wigilijne przed Uroczystością w sobotę 27 maja od godziny 21.00. Szczegółowy program podamy za tydzień.
✅ W najbliższą niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, tego dnia spotkanie kandydatów do bierzmowania o godz. 16.00.
✅ Taca z następnej niedzieli przeznaczona jest na spłatę pożyczki na remont schodów. Podjęliśmy wstępne działania w celu stworzenia osobom z niepełnosprawnością i osobom starszym swobodnego dostępu do kościoła. Mamy szansę pozyskać na ten cel dofinansowanie zewnętrze.
✅ Nabożeństwa majowe odprawiamy w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. W tygodniu wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17.45: Koronka do Miłosierdzia Bożego, a następnie nabożeństwo majowe połączone z odmówieniem dziesiątki Różańca i adoracją w ciszy.
✅ W tym 10 maja rozpoczęła się rozbudowa ul. Mariańskiej oraz ul. Czynu Społecznego. Odcinek w/w ulic od al. Piłsudskiego do ul. Krasickiego jest zamknięty dla ruchu, zapewniony jest jedynie dojazd do posesji, w tym do kościoła i domu rekolekcyjnego.
Prace potrwają do końca 2023 r. W związku z remontem ulic procesję Bożego Ciała odprawimy na terenie kościelnym. Proszę o zgłoszenie się do kancelarii rodzin i osób, które zajmą się przygotowaniem ołtarzy.
✅ Dzisiaj kończymy zbiórkę zabawek dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat, potrzebnych podczas rekolekcji wakacyjnych organizowanych przez Misję „Kana Małżeństw” z parafii Opatrzności Bożej w Wesołej. Dziękujemy serdecznie darczyńcom.
✅ We wtorek 9 maja młodzież naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania. Serdecznie dziękuję naszym parafianom i przyjaciołom za obecność i otoczenie młodych modlitwą.
W szczególny sposób dziękuję animatorem, asyście liturgicznej oraz naszej scholi za stworzenie pięknej liturgii sakramentu. Składamy Bóg zapłać ze wszelki formy wsparcia modlitewnego i finansowego.

V Niedziela Wielkanocna –
7 maja 2023 r.

1. Nabożeństwa majowe odprawiamy w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. W tygodniu wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17.45. Porządek modlitewny: Koronka do Miłosierdzia Bożego, a następnie nabożeństwo majowe połączone z odmówieniem dziesiątki Różańca i adoracją w ciszy.
2. W najbliższy wtorek 9 maja podczas Mszy świętej o godz. 18.30 młodzież naszej parafii przyjmie sakrament bierzmowania. Ceremonii będzie przewodniczył biskup Jacek Grzybowski. Serdecznie zapraszamy naszych parafian i przyjaciół do jak najliczniejszego udziału w tej uroczystości oraz otoczenie młodych szczególną modlitwą.
3. Z racji bierzmowania jutro nie będzie spotkania grupy biblijnej, a we wtorek nieszporów za zmarłych. Nabożeństwo majowe ograniczymy do zaśpiewania litanii o godz. 18.00. Próba asysty liturgicznej o godz. 17.30.
4. We wtorek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Stanisława Papczyńskiego, którą obchodzimy 18 maja. Modlitwy nowenny będą odmawiane w ramach nabożeństwa majowego.
5. Jeszcze raz zwracamy się z prośbą o przyniesienie do naszego kościoła niewykorzystanych w waszych domach zabawek dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat, potrzebnych podczas rekolekcji wakacyjnych organizowanych przez Misję „Kana Małżeństw” z parafii Opatrzności Bożej w Wesołej. Zbiórka potrwa do następnej niedzieli włącznie. Zabawki można złożyć w specjalnym pudle wystawionym po prawej stronie naszego kościoła.
6. Od 10 maja rozpocznie się rozbudowa ulicy Mariańskiej oraz ulicy Czynu Społecznego na odcinku od ul. Kolbego do ul. Żeromskiego. Odcinek w/w ulic od al. Piłsudskiego do ul. Krasickiego będzie zamknięty dla ruchu, zapewniony będzie jedynie dojazd do posesji, w tym do kościoła i domu rekolekcyjnego. Na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Krasickiego ruch będzie odbywał się wahadłowo jednym pasem. Ruchem będzie sterowała sygnalizacja świetlna. W związku z rozpoczęciem prac autobus linii L48 będzie jeździł skróconą trasą. Zakończenie prac planowane jest do I kwartału 2024 r.
7. W następną niedzielę będziemy gościć w naszej parafii ks. Andrzeja Gowkielewicza, marianina pracującego obecnie w Wietnamie, który przed laty pełnił posługę w Sulejówku. Ks. Andrzej będzie głosił słowo Boże przez całą niedzielę. Naszą nową misję mariańską w Wietnamie będzie można wesprzeć ofiarami zbieranymi do puszek po Mszach świętych.
8. W zakrystii jest Oremus na maj oraz woda poświęcona w Wielką Sobotę. Ofiary za wodę będą przeznaczone na fundusz ministrancki. Bóg zapłać!

IV Niedziela Wielkanocna –
30 kwietnia 2023 r.

▪️Dzisiaj obchodzony jest 60. Światowy Dzień Modlitw o powołania. Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele, przeżywany pod hasłem „Powołani w Kościele”. Z tej racji od najbliższego czwartku rozpoczniemy 9. tygodniową modlitwę o powołania za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, odmawianą podczas czwartkowych adoracji Najświętszego Sakramentu.
▪️Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 zbiórka zabawek dla dzieci (wiek od 3 do 13 lat), potrzebnych podczas rekolekcji wakacyjnych organizowanych przez Misję Kana Małżeństw z parafii Opatrzności Bożej w Wesołej.
▪️Nabożeństwa majowe będziemy odprawiać w dni powszednie o godz. 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. W tygodniu wystawienie Najświętszego Sakramentu przez najbliższe dwa miesiące o godz. 17.45. Porządek modlitewny: Koronka do Miłosierdzia Bożego, a następnie nabożeństwo majowe połączone z odmówieniem dziesiątki Różańca.
▪️Jutro nie ma spotkania grupy biblijnej.
▪️W środę Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Msze święte o godz. 9.00, 11.00 i 19.30. Nowennę do św. Józefa odmówimy po Mszy św. o godz. 11.00
▪️W tym tygodniu przeżywamy:
– pierwszy czwartek miesiąca – po Mszy św. modlitwa o powołania do służby w Kościele;
– pierwszy piątek miesiąca – przed południem nawiedzenie chorych, spowiedź od godz. 18.00 oraz podczas Mszy św.;
– pierwszą sobotę – nabożeństwo maryjne po Mszy św. o godz. 6.30. W Starej Miłosnej o godz. 12.00 Różaniec ulicami miasta. Informacja na plakacie w gablocie.
▪️W piątek z racji 5. dnia miesiąca Msza św. z formularza o Bożym miłosierdziu i błogosławieństwo relikwiami św. Faustyny. Po jej zakończeniu Droga Światła.
▪️Przypominamy, że we wtorek 9 maja podczas Mszy świętej o godz. 18.30 młodzież naszej parafii przyjmie sakrament bierzmowania. Ceremonii będzie przewodniczył biskup Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej. Serdecznie zapraszamy naszych parafian i przyjaciół do jak najliczniejszego udziału w tej uroczystości oraz otoczenie młodych szczególną modlitwą.
▪️Biuro Pielgrzymkowe Księży Marianów serdecznie zaprasza na autokarową pielgrzymkę „Bałkany – Medjugorie” w terminie 28 maja-4 czerwca. W programie również Zagrzeb, Dubrownik, Mostar, Split, Wodospady Kravica, Vepric. Więcej informacji na plakacie.
▪️Parafia św. Hieronima zaprasza na pielgrzymkę autokarową „Szlakiem bł. Stefana Wyszyńskiego” w terminie od 9 do 11 czerwca. W programie pielgrzymki: Gniezno, Włocławek, Rywałd, Stoczek Klasztorny, Gietrzwałd oraz Zuzela i Andrzejów. Więcej informacji na kartach wyłożonych na stoliku pod chórem.
▪️W zakrystii jest Oremus na maj oraz woda poświęcona w Wielką Sobotę. Ofiary za wodę będą przeznaczone na fundusz ministrancki. Bóg zapłać!

III Niedziela Wielkanocna –
23 kwietnia 2023 r.

🔸 Dzisiaj inaugurujemy XV Tydzień Biblijny połączony z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego. Myśl przewodnia: Czy chcecie gardzić Kościołem Boga? (1 Kor 11,22).
Po Mszy św. o godz. 9.00 modlitwa różańcowa połączona z medytacją biblijną, o godz. 10.15 uroczysta lektura fragmentów Ewangelii według św. Jana z komentarzem.
🔸 Jutro będziemy obchodzić uroczystość świętego Wojciecha, Głównego Patrona Polski, przesuniętą z dzisiaj. Ks. Proboszcz odprawi Mszę św. imieninową o godz. 18.30. Po Mszy świętej spotkanie grupy biblijnej i agapa.
🔸 W czwartek 27 kwietnia o godz. 19.30 spotkanie dla rodziców młodzieży, która 9 maja przyjmie sakrament bierzmowania w naszej parafii. Obecność obowiązkowa.
🔸 W piątek 28 kwietnia, z racji Tygodnia Biblijnego, po Mszy świętej wieczornej nabożeństwo Drogi Światła. Prosimy przynieść świece.
🔸 W sobotę o godz. 10.00 zbiórka ministrantów i kandydatów.
🔸 Misja Kana Małżeństw z Parafii Opatrzności Bożej w Wesołej zbiera zabawki dla dzieci (wiek od 3 do 13 lat), potrzebne podczas rodzinnych rekolekcji wakacyjnych.
Prosimy o zabawki kompletne i pełnowartościowe, a szczególnie lalki bobas, wózki, samochody, klocki oraz gry. Prosimy o nieprzynoszenie pluszaków, lalek barbie oraz zabawek bardzo delikatnych. Zbiórka po Mszy świętej o godz. 11.00 aż do rozpoczęcia następnej Mszy świętej.
🔸 Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej informuje, że zapoznał się z działalnością skautingu katolickiego: „Wędrownicy” na terenie naszej diecezji i zaprasza nowe parafie do otwartości wobec tej organizacji.
Przypominamy, że przy naszej parafii działa zastęp dziewcząt. Jak na razie próby stworzenia formacji dla najmłodszych dzieci się nie powiodły. Przy tej okazji pragnę podziękować skautkom za piękną animację Jutrzni we wszystkie wtorki Wielkiego Postu.
🔸 Niebawem rozpoczynamy maj. Nabożeństwa majowe będziemy odprawiać w dni powszednie o godz. 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. W tygodniu wystawienie Najświętszego Sakramentu przez najbliższe dwa miesiące o godz. 17.45. Porządek modlitewny: Koronka do Miłosierdzia Bożego, a następnie nabożeństwo majowe połączone z odmówieniem dziesiątki Różańca.
🔸 Parafia św. Hieronima zaprasza na pielgrzymkę autokarową „Szlakiem bł. Stefana Wyszyńskiego” w terminie od 9 do 11 czerwca. W programie pielgrzymki: Gniezno, Włocławek, Rywałd, Stoczek Klasztorny, Gietrzwałd oraz Zuzela i Andrzejów. Więcej informacji na kartach wyłożonych na stoliku pod chórem.
🔸 W zakrystii jest Oremus na maj oraz woda poświęcona w Wielką Sobotę. Ofiary za wodę będą przeznaczone na fundusz ministrancki. Bóg zapłać!
🔸 Pragnę serdecznie podziękować siostrze Beacie Zawiślak i państwu Anecie i Tomaszowi Waloszczykom za przeprowadzenie pierwszego przygotowania do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej we wspólnocie Baranków. Dziękuję również rodzicom dzieci, które z tej pięknej formy przeżycia sakramentu pokuty i
Eucharystii mogły skorzystać.
🔸 Składam również Bóg zapłać za ofiary, które w ubiegłą niedzielę złożyliście na tacę inwestycyjną na remont schodów.

II Niedziela Wielkanocna –
16 kwietnia 2023 r.

1. Dzisiaj obchodzimy Święto miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na Godzinę
Miłosierdzia o godz. 15.00.
2. Dzisiaj również przedostatnie spotkane formacyjne dla kandydatów, którzy
przyjmą sakrament bierzmowania we wtorek 9 maja. Początek o godz. 16.00
w sali duszpasterskiej.
3. Jutro po Mszy świętej spotkanie grupy biblijnej.
4. We wtorek 18 kwietnia Msza św. wieczorna za wstawiennictwem św.
Stanisława Papczyńskiego.
5. W środę po południu chcemy zdemontować grób Pański. Chętnych do pomocy zapraszamy o godz. 16.00.
6. W zakrystii jest Oremus na maj oraz woda poświęcona w Wielką Sobotę.
Ofiary za wodę będą przeznaczone na fundusz ministrancki. Bóg zapłać!
7. Składamy również Bóg zapłać za ofiary, której dzisiaj złożyliście na tacę inwestycyjną na remont schodów

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego –
9 kwietnia 2023 r.

🔶 ŻYCZENIA 🔶🌼🌼🌼
Św. Paweł pisał do wspólnoty uczniów w Rzymie: „Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana”. W imieniu naszej mariańskiej wspólnoty życzymy Wam, Drodzy Parafianie, Przyjaciele i Goście, abyście zawsze należeli do Chrystusa. Aby nikt ani nic nie odłączyło Was od Tego, który za nas umarł i zmartwychwstał, aby dać nam życie wieczne. Niech Wasze rodziny zawsze będą miejscem nawiedzenia przez Żyjącego Pana, który sercom przynosi pokój, ożywia nadzieję i uzdalnia do prawdziwej, nadprzyrodzonej miłości. Życzymy głębokich, błogosławionych Świąt!

🔷 PODZIĘKOWANIA 🔷💐💐💐
Składamy serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc, serce oraz ofiary materialne złożone na kwiaty oraz wczoraj – przy okazji poświęcenia pokarmów wielkanocnych – na zakup kolejnych elementów wyposażenia naszego kościoła.
Dziękuję osobom, które przygotowały wystrój kościoła, Ciemnicę i Grób Pański, dziękuję za obecność przy Jezusie przez blisko dwie doby w dzień i w nocy.
Dziękuję służbie liturgicznej, scholom, lektorom, kantorom oraz wszystkim osobom dyskretnie zaangażowanym w przeżycie Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Szczególne podziękowanie kieruję do moich Współbraci kapłanów, za posługę liturgiczną i w konfesjonale.

📍 INNE OGŁOSZENIA
1. Dzisiaj i  jutro nie spowiadamy.
2. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Msze święte o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 19.30.
Taca przeznaczona jest na katolickie szkolnictwo wyższe.
3. Nowenna przed świętem miłosierdzia Bożego dzisiaj i jutro będzie odprawiana o godz. 15.00, natomiast od wtorku do soboty o godz. 18.15, początek modlitwy różańcowej wyjątkowo o godz. 17.45.
4. Od wtorku do niedzieli miłosierdzia Bożego nasze dzieci pierwszokomunijne będą przeżywać swój biały tydzień.
5. Trwamy w radości zmartwychwstania: w najbliższy piątek nie ma postu.
6. W następną niedzielę święto miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia o godz. 15.00.
7. W zakrystii jest dostępna woda poświęcona w Wielką Sobotę. Ofiary za wodę będą przeznaczone na fundusz ministrancki. Bóg zapłać!

Niedziela Palmowa –
2 kwietnia 2023 r.

🌿Dzisiaj w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II ulicami kilku miast w Polsce przejdzie Narodowy Marsz Papieski. Jego organizatorką jest Barbara Konarska z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Marsze wdzięczności mają charakter symboliczny. Są one okazją, aby publicznie dać świadectwa swojej wiary w Chrystusa i wierności wartościom, których symbolem był dla nas Jan Paweł II.
🌿Dzisiaj po Mszach świętych zbiórka ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego.
🌿Również dzisiaj po Mszy świętej o godz. 12.30 odbędzie się w naszym kościele Misterium Paschalne zatytułowane „ Kocham Cię, Panie”, które ma nam pomóc głębiej przeżyć Wielki Tydzień i Triduum Paschalne.
Misterium przygotowała młodzież jadąca na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.
🌿Jutro po Mszy św. wieczornej spotkanie grupy biblijnej. Zapraszamy.
🌿Mamy już komplet lektorów i kantorów na Triduum Paschalne. Prosimy natomiast o włączenie się w Adorację Jezusa w Ciemnicy po Mszy Wieczerzy Pańskiej do godz. 18.00 w Wielki Piątek oraz Adorację Jezusa Eucharystycznego w grobie po Liturgii Męki Pańskiej do godz. 18.00 w Wielką Sobotę. Prosimy także o zgłoszenie się do zakrystii panów, którzy pomogliby przy budowie Ciemnicy i grobu Pańskiego w Wielki Wtorek po Mszy świętej.
🌿Program Triduum Paschalnego w naszym kościele:
– Msza Wieczerzy Pańskiej, Liturgia Męki Pańskiej i Liturgia Wigilii
Paschalnej rozpoczną się o godz. 20.00.
– w Wielki Piątek i Wielką Sobotę Jutrznia w kościele o godz. 8.00.
– w Wielki Piątek Droga krzyżowa o godz. 15.00.
– w Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów w dolnym kościele od godz. 9.00 do 12.00 co pół godziny.
🌿Spowiedź w Wielki Piątek po Liturgii do północy, w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 12.00. W Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny nie spowiadamy.
🌿I Komunię świętą w naszej parafii będziemy przeżywać w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskie, natomiast sakrament bierzmowania nasza młodzież przyjmie we wtorek 9 maja.
🌿W zakrystii jest jeszcze Oremus na kwiecień, nowy numer kwartalnika „Idźmy do św. Józefa” oraz świece paschalne Caritas w cenie 8 złotych.
🌿Składamy Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu na tacę, które przeznaczamy na spłatę pożyczki, zaciągniętej na remont schodów.

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ WIELKI
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie. „Papież Jan Paweł II – pisał burmistrz Rzymu z okazji jego beatyfikacji – zostawił niezatarty znak na historii chrześcijaństwa oraz na historii narodów Europy i całego świata. Ojciec Święty Wojtyła stał się symbolem, przewodnikiem, zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Był Papieżem, którego wkład okazał się decydujący dla obalenia komunizmu oraz tych wszystkich doktryn, które zmierzały do przekreślenia wszelkiej godności i wolności istoty ludzkiej. Liczne narody odnalazły w nim pokłady ogromnej siły, zdolnej do przekazywania piękna wiary i wartości z nią związanych.”
Papież Franciszek z okazji kanonizacji przypomniał, że Karol Wojtyła zanim
wyruszył, by przemierzać drogi świata, dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej Ojczyźnie, w Polsce. „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II” – powiedział Franciszek i podkreślił, że Papież Polak nadal inspiruje nas poprzez słowa, pisma, gesty, styl posługi, cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. „Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej.”
Święty Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach. Jest także ojcem naszej wolności. Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni.
Poeta i myśliciel cenił i kochał polską kulturę, historię i tradycję. Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska.
On z Tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji. Apelował o duchową jedność Europy, przypominał jej chrześcijańskie korzenie, z których wyrasta nasza kultura i cywilizacja.
Jego pielgrzymki do Ojczyzny były wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków. Wypowiadał słowa mające sprawczą moc, zdolne pchnąć historię kraju i losy ludzi na nowe tory: „Niech zstąpi Duch Twój”, „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja!” „Każdy powinien mieć swoje Westerplatte!” „Nie lękajcie się być świętymi!” „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!”.

Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II.
Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa?
Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym
reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.
Orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku. Bierze się pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.
Jako papież, św. Jan Paweł II, zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą.
Dziękujemy wszystkim, którzy z wielką odwagą i stanowczością bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II za naszą wspólnotę kościelną i narodową. Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. 
Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości.

Biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 14 marca 2023 roku                                              Za zgodność:                                                                                                                                                              Ks. Jarosław Mrówczyński

Zastępca Sekretarza Generalnego
Konferencji Episkopatu Polski

Kto ma Boga,
kto ma Jezusa,
ma wszystko.

bł. J. Matulewicz

Kontakt

05-070 Sulejówek, Mariańska 9