ogłoszenia parafialne

Niedziela Bożego Miłosierdzia
7 kwietnia 2024 r.

1. Dzisiaj Niedziela Bożego Miłosierdzia. O godz. 15.00 nabożeństwo Godziny Miłosierdzia. Rozpoczyna się dzisiaj Tydzień Miłosierdzia. Za odmówienie dzisiaj Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele można uzyskać odpust zupełny.

2. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 11.00 swój Biały Tydzień kończą tegoroczne „Baranki” – dzieci pierwszokomunijne. Natomiast o godz. 12.30 Msza święta dziękczynna dzieci przeżywających rocznicę swojej pierwszej Komunii Świętej. Otoczmy ich swoją modlitwą.

3. Jutro obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przeniesioną z dnia 25 marca. Pod chórem wyłożone są materiały pro-life o tematyce aborcji. Zachęcamy w tym dniu do modlitwy o ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

4. W zakrystii jest jeszcze dostępna woda święcona, ofiary za nią są przeznaczone na fundusz ministrancki.

5. W niedzielę za tydzień, z racji trzeciej niedzieli miesiąca, taca będzie przeznaczona na spłatę długu zaciągniętego na remont schodów.

6. Dzisiaj po Mszach św. młodzież ze wspólnoty Oazy z Sulejówka-Miłosnej zbiera ofiarę do puszek na cel budowy szkoły w Kamerunie. Dokładne informacje na plakacie.

Niedziela Zmartwychwstania
31 marca 2024 r.

Składamy serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc, serce oraz ofiary złożone na kwiaty oraz wczoraj – przy okazji poświęcenia pokarmów wielkanocnych – na remont naszego kościoła. Dziękujemy osobom-wspólnotom, które przygotowały wystrój kościoła, Ciemnicę i Grób Pański, dziękujemy za obecność przy Jezusie przez blisko dwie doby w dzień i w nocy. Słowa wdzięczności – służbie liturgicznej, scholi, lektorom, kantorom oraz wszystkim osobom dyskretnie zaangażowanym w przeżycie Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Szczególne podziękowanie kieruję do moich Współbraci kapłanów, za posługę liturgiczną i w konfesjonale. 

OGŁOSZENIA

🔸W Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny, porządek Mszy św. jak w niedzielę o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 19.30. Taca przeznaczona jest na katolickie szkolnictwo wyższe.

🔸Nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego dzisiaj i jutro będzie odprawiana po Mszy św. godz. 9.00, natomiast od wtorku do soboty o godz. 18.15, początek modlitwy różańcowej wyjątkowo o godz. 17.45.

🔸Od wtorku do niedzieli Miłosierdzia Bożego nasze dzieci pierwszokomunijne będą przeżywać swój Biały Tydzień. 

🔸Trwamy w radości Zmartwychwstania Pana: w najbliższy piątek nie ma postu. 

🔸W następną niedzielę święto Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia o godz. 15.00. 

🔸W zakrystii jest dostępna woda poświęcona w Wielką Sobotę oraz Oremusy. Ofiary za wodę będą przeznaczone na fundusz ministrancki. Bóg zapłać!

Drodzy Parafianie, Przyjaciele i Goście, Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarzy Was pokojem, ożywi nadzieję i uzdalnia do prawdziwej, nadprzyrodzonej miłości. Życzymy głębokich, błogosławionych Świąt!

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
24 marca 2024 r.

🔹Dzisiaj Niedziela Palmowa Męki Pańskiej wprowadzająca nas w Wielki Tydzień i święta Paschalne. Podczas każdej Mszy świętej poświęcenie palm. Po Mszach świętych zbiórka ofiar na kwiaty do udekorowania kościoła i grobu Pańskiego.

🔹W poniedziałek będziemy przygotowywać ciemnicę i grób Pański – prosimy o pomoc w ich budowie i dekoracji. Prosimy również o suszenie i przynoszenie kwiatów do sypania podczas procesji rezurekcyjnej. Na procesję rezurekcyjną zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów – zgłoszenia do ks. Mateusza.

🔹Informujemy o możliwości skorzystania z sakramentu spowiedzi. Księża posługują w konfesjonale codziennie od godz. 17.45 do Wielkiej Środy włącznie oraz w Wielki Piątek po liturgii i Wielką Sobotę w godz. 9.00-13.00. Istnieje też możliwość odbycia spowiedzi w czasie poświątecznym – w okresie Wielkanocnym. 

Porządek Liturgii Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych

 • Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej – godz. 20.00;
 • Wielki Piątek – Jutrznia – 8.30, Liturgia Męki Pańskiej – godz. 20.00; Adoracja w „Ciemnicy” do godz. 18.00; Droga Krzyżowa 15.00, 

przez cały dzień obowiązuje post ścisły

 • Wielka Sobota – Jutrznia 8.30; poświecenie pokarmów 9.00 – 14.00,
  spowiedź 9.00 – 13.00, Adoracja przy Grobie do godz. 17.00; 
 • Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną – godz. 20.00;
 • Niedziela Wielkanocna – Msze św. o godz. 9.00, 11.00, 12.30 oraz 19.30  
 • Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. o godz. 9.00, 11.00, 12.30 oraz 19.30

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w Adoracji [zapisy w zakrystii] oraz Liturgiach Triduum  

🔹Dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu na tacę inwestycyjną. 

🔹W zakrystii są do nabycia świece świąteczne Caritas w cenach 10 i 15 zł.

🔹W rozpoczynającym się tygodniu (Wielki Tydzień) kancelaria będzie czynna tylko w poniedziałek i środę.

V Niedziela Wielkiego Postu
17 marca 2024 r.

🔸Dzisiaj trzecia niedziela miesiąca, zebrana taca przeznaczona jest na spłatę długu zaciągniętego na remont schodów.

🔸Dziś rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, przygotowujące nas do uroczystości odpustowej św. Józefa. Prowadzi je ks. Marek Jeziorański. Nauki rekolekcyjne dzisiaj podczas wszystkich Mszy św. W poniedziałek i wtorek nauki rekolekcyjne podczas Mszy św. o godz. 11.00 i 18.30, a spowiedź w te dni 30 minut przed Mszami świętymi.

🔸Rekolekcje dla dzieci odbędą się od poniedziałku do środy (18-20 marca) o godz. 16.30 – poprowadzi je ks. Mateusz.

🔸W poniedziałek na Mszy św. 18.30 modlimy się przez wstawiennictwo św. Stanisława Papczyńskiego. Po Mszy św. możliwość oddania czci jego relikwiom oraz obrzęd egzorcyzmu wody, oleju i soli.

🔸We wtorek 19.03. przeżywamy uroczystość św. Józefa – patrona naszej parafii. O godz. 18.30 Msza święta odpustowa, w której będziemy modlić się za naszą parafię.

🔸Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne:
– jutrznia – we wtorek o godz. 6.00, prowadzona przez grupę skautów
– droga krzyżowa – w piątek po Mszy świętej wieczornej
– gorzkie żale – w niedzielę po Mszy świętej o godz. 9.00

🔸Zachęcamy do udziału w organizowanej po raz trzeci w naszej parafii Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w najbliższy piątek 22.03. Opis dwóch dostępnych tras i dokładne informacje na stronie internetowej edk.org.pl. O godz. 20.30 będzie Msza święta na początek drogi krzyżowej. Dla osób powracających z EDK o poranku chcemy przygotować gorącą herbatę – osoby gotowe do pomocy prosimy o kontakt z ks. Mateuszem.

🔸Za tydzień w Niedzielę Palmową podczas każdej Mszy świętej poświęcenie palm. Po Mszach świętych zbiórka ofiar na kwiaty do udekorowania Kościoła i grobu Pańskiego.

🔸W zakrystii są do nabycia świece świąteczne Caritas w cenach 10,15 i 20 zł. W związku z uroczystością św. Józefa jest również możliwość zakupu książek wydanych przez mariańskie wydawnictwo PROMIC: „Nabożeństwo 31-dniowe ku czci św. Józefa” w cenie 13 zł oraz „Święty Józef. Patron naszych czasów” w cenie 17 zł. Jest również dostępny kwartalnik „Idźmy do św. Józefa”.

🔸W zakrystii jest wyłożona lista czytań i psalmów na Niedzielę Palmową i Triduum Paschalne, prosimy o zapisy lektorów i kantorów. Prosimy również o włączenie się w Adorację Jezusa w Ciemnicy po Mszy Wieczerzy Pańskiej do godz. 18.00 w Wielki Piątek oraz Adorację Jezusa Eucharystycznego w Grobie po Liturgii Męki Pańskiej do godz. 17.00 w Wielką Sobotę oraz o zgłoszenie się do zakrystii  panów, którzy pomogliby przy budowie ciemnicy i grobu Pańskiego. Prosimy również o suszenie i przynoszenie kwiatów do sypania na procesji rezurekcyjnej.

IV Niedziela Wielkiego Postu
10 marca 2024 r.

▪️Dzisiaj p. Beata przedstawia wyroby prac rękodzieła.

▪️W niedzielę za tydzień, z racji trzeciej niedzieli miesiąca, taca będzie przeznaczona na
spłatę długu zaciągniętego na remont schodów.

▪️Za tydzień w niedzielę 17 marca rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ks. Marek Jeziorański, profesor pedagogiki na KUL Nauki rekolekcyjne będą wygłoszone w niedzielę podczas wszystkich Mszy św. W poniedziałek i wtorek nauki rekolekcyjne podczas Mszy św. o godz. 11.00 i 18.30.

▪️Rekolekcje dla dzieci odbędą się w dniach 18-20 marca o godz. 16.30. Rekolekcje
poprowadzi ks. Mateusz.

▪️Uroczystości odpustowe św. Józefa będziemy celebrowali 19.03. na Mszy św. o godz.
18.30.

▪️Zapraszamy również na czwartkowe adoracje Najświętszego Sakramentu „Godziny
Świętej” w oratorium dolnego kościoła o godz. 23.00 do północy.

▪️Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne:

 •  jutrznia – we wtorek o godz. 6.00, prowadzona przez grupę skautów
 • droga krzyżowa – w piątek po Mszy świętej wieczornej
 •  gorzkie żale – w niedzielę po Mszy świętej o godz. 9.00

▪️Zachęcamy do udziału w organizowanej po raz trzeci w naszej parafii Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Opis dwóch dostępnych tras i dokładne informacje na stronie internetowej edk.org.pl.

▪️W zakrystii są do nabycia świece świąteczne Caritas w cenach 10,15 i 20 zł.

III Niedziela Wielkiego Postu
3 marca 2024 r.

🔹We wtorek z racji 5. dnia miesiąca Msza święta o Bożym miłosierdziu połączona z błogosławieństwem relikwiami św. Faustyny.

🔹W tygodniu obchodzimy pierwszy czwartek miesiąca. Na wieczornej Mszy świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

🔹Zapraszamy również na czwartkowe adoracje Najświętszego Sakramentu „Godziny Świętej” w oratorium dolnego kościoła o godz. 23.00 do północy.

🔹Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne:

 • jutrznia – we wtorek o godz. 6.00, prowadzona przez grupę skautów
 • droga krzyżowa – w piątek po Mszy świętej wieczornej
 • gorzkie żale – w niedzielę po Mszy świętej o godz. 9.00

🔹Rekolekcje wielkopostne odbędą się w naszej parafii w dniach 17-19 marca. Poprowadzi je ks. Marek Jeziorański, profesor pedagogiki na KUL.

🔹Za tydzień tradycyjnie w Wielkim Poście p. Beata przedstawi wyroby prac rękodzieła.  

🔹Zachęcamy do udziału w organizowanej po raz trzeci w naszej parafii Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Opis dwóch dostępnych tras i dokładne informacje na stronie internetowej edk.org.pl. 

II Niedziela Wielkiego Postu
25 lutego 2024 r.

🔸W tym tygodniu obchodzimy:

 • pierwszy piątek – nawiedzenie chorych; spowiedź przed Mszą św. od godz. 17.45;
 • pierwszą sobotę miesiąca – nabożeństwo maryjne po Mszy świętej o godz. 6.30.

🔸Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne:

 • jutrznia – we wtorek o godz. 6.00, prowadzona przez grupę skautów
 • droga krzyżowa – w piątek po Mszy świętej wieczornej
 • gorzkie żale – w niedzielę po Mszy świętej o godz. 9.00

🔸Dziś kończymy zapisy na nowy cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania dla uczniów klas VIII i szkół średnich. Spotkanie organizacyjne dla rodziców odbędzie się w niedzielę 25.02. o godz. 13.30 w sali duszpasterskiej.

🔸W zakrystii jest jeszcze do nabycia Oremus na marzec.

🔸Dzisiaj można złożyć ofiarę do puszek na dzieło misyjne „Ad gentes” wspierające działalność polskich misjonarzy.

🔸Bardzo dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu na tacę inwestycyjną, przeznaczone na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów. Dziękujemy Wam za różne formy wsparcia duchowego i materialnego.

I Niedziela Wielkiego Postu
18 lutego 2024 r.

▪️Dziękujemy ks. Andrzejowi Pakule MIC za wygłoszone dzisiaj do nas słowo i przybliżenie nam osoby ojca Kazimierza Wyszyńskiego MIC. Zachęcamy do modlitwy przez wstawiennictwo o. Kazimierza, na koniec Mszy odmówimy modlitwę o jego beatyfikację. 
▪️Taca z dzisiejszej niedzieli jako trzeciej miesiąca przeznaczona jest na spłatę pożyczki na remont schodów.
▪️Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne:
🔸 jutrznia – we wtorek o godz. 6.00, prowadzona przez grupę skautów
🔸 droga krzyżowa – w piątek po Mszy świętej wieczornej
🔸 gorzkie żale – w niedzielę po Mszy świętej o godz. 9.00
▪️Prowadzimy zapisy na nowy cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania dla uczniów klas VIII i szkół średnich. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii parafialnej. Spotkanie organizacyjne dla rodziców będzie w niedzielę 25.02. o godz. 13.30 w sali duszpasterskiej.
▪️Organizujemy wyjazd dla młodzieży od klasy VII do maturalnej na spotkanie ewangelizacyjne „W drodze na Marianki”, które odbędzie się w dniach 2-3 marca w Lublinie. Szczegóły i zapisy u ks. Mateusza. Koszt wyjazdu to 80 zł, przy zapisie zaliczka 30 zł. Wyjazd w sobotę 2.03. rano, powrót w niedzielę 3.03. wieczorem.
▪️W zakrystii jest do nabycia Oremus na marzec.
▪️Zapraszamy na wykład p. Michała Śmigielskiego „Muzyka w Wielkim Poście. Wielki Post w Muzyce”, który odbędzie się 19 lutego o 13.15 w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku. Szczegóły na plakacie oraz stronie internetowej domu kultury.

VI Niedziela Zwykła
11 lutego 2024 r.

🔸W środę rozpoczniemy okres wielkiego postu. Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 11.00, 18.30 i 20.00. Zapraszamy do włączenia się w szczególne nabożeństwa tego okresu:

– drogę krzyżową – w każdy piątek po Mszy świętej wieczornej

– gorzkie żale – w każdą niedzielę po Mszy świętej o godz. 9.00

Zachęcamy do podejmowania praktyk postnych oraz aktów jałmużny w tym okresie. 

🔸Po Mszach świętych ministranci rozprowadzają przed kościołem „Zdrapkę wielkopostną” w cenie 5 zł, która przez zadania na każdy dzień pomoże w przeżywaniu okresu wielkiego postu.

🔸Za tydzień będziemy gościć w naszej parafii ks. Andrzeja Pakułę MIC, który pełni funkcję postulatora w sprawach kanonizacyjnych z naszego Zgromadzenia. Ks. Andrzej będzie głosił kazania przybliżając nam postać sługi Bożego ojca Kazimierza Wyszyńskiego MIC.

🔸Taca z następnej niedzieli jako trzeciej miesiąca przeznaczona jest na spłatę pożyczki na remont schodów.

🔸Zakończyliśmy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim rodzinom, które przyjęły nas do swoich domów. 

🔸Prowadzimy zapisy na nowy cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania dla uczniów klas VIII i szkół średnich. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii parafialnej. Spotkanie organizacyjne dla rodziców będzie w niedzielę 25.02. o godz. 13.30 w sali duszpasterskiej.

🔸Organizujemy wyjazd  dla młodzieży od klasy VII do maturalnej na spotkanie ewangelizacyjne „W drodze na Marianki”, które odbędzie się w dniach 2-3 marca w Lublinie. Szczegóły i zapisy u ks. Mateusza do 18 lutego. Koszt wyjazdu to 80 zł, przy zapisie zaliczka 30 zł. Wyjazd w sobotę 2.03. rano, powrót w niedzielę 3.03. wieczorem.

V Niedziela Zwykła
4 lutego 2024 r.

🔹Jutro z racji 5. dnia miesiąca Msza święta o Bożym miłosierdziu połączona z błogosławieństwem relikwiami św. Faustyny.

🔹W sobotę, w przeddzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes i Światowego Dnia Chorych, na Mszy o godz. 18.30 będziemy modlić się za chorych oraz udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Zachęcamy, żeby na tą Mszę świętą przywieźć chorych ze swoich rodzin lub sąsiedztwa, aby umocnić ich naszą wspólnotową modlitwą i sakramentami. 

🔹Za tydzień – z racji drugiej niedzieli miesiąca – Msza św. o św. Józefie o godz. 11.00. W tej Mszy św. powierzamy Bogu wszystkie intencje polecane przez Was w ramach cotygodniowej nowenny za przyczyną naszego Patrona.

🔹Dziękujemy rodzinom, które w minionym tygodniu przyjęły nas do swoich domów. W czasie wizyty duszpasterskiej w tygodniu będziemy odwiedzać rodziny od godziny 17.00, w sobotę będzie kolęda dodatkowa – od godziny 11.00. Grafik wizyty duszpasterskiej zamieszczony jest na stronie parafialnej oraz w gablocie. 

🔹W czasie trwania wizyty duszpasterskiej kancelaria będzie nieczynna. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać po Mszy świętej.

🔹Prowadzimy zapisy na nowy cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania dla uczniów klas VIII i szkół średnich. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii parafialnej. Spotkanie organizacyjne dla rodziców będzie w niedzielę 25.02. o godz. 13.30 w sali duszpasterskiej.

🔹Organizujemy wyjazd na spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży „W drodze na Marianki”, które odbędzie się w dniach 2-3 marca w Lublinie. Jest to spotkanie przygotowujące do corocznego spotkania ewangelizacyjnego „Marianki” dla młodzieży z mariańskich parafii, które odbędzie się w maju w Górze Kalwarii. Szczegóły i zapisy u ks. Mateusza do 18 lutego. Koszt wyjazdu to 80 zł, przy zapisie zaliczka 30 zł. Wyjazd w sobotę 2.03. rano, powrót w niedzielę 3.03. wieczorem.

🔹Dziękujemy za pomoc przy demontażu dekoracji bożonarodzeniowej. Dziękujemy Wam za ofiary złożone na tacę w święto Ofiarowania Pańskiego, które przeznaczone są dla zakonów klauzurowych naszej diecezji. Dziękujemy również za ofiary złożone na ogrzewanie kościoła oraz za Wasze wsparcie materialne i duchowe.

IV Niedziela Zwykła
28 stycznia 2024 r.

▪️W tym tygodniu obchodzimy:
pierwszy czwartek – podczas adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwa o powołania do służby w Kościele; pierwszy piątek – nawiedzenie chorych, spowiedź jedynie przed Mszą św. od godz. 17.45; pierwszą sobotę miesiąca – nabożeństwo maryjne po Mszy świętej o godz. 6.30.
▪️W piątek 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św. o godz. 11.00 i 18.30. Podczas Mszy św. poświęcenie świec gromnicznych.
▪️Za tydzień w niedzielę o godz. 9.00 będzie sprawowana Msza święta zbiorowa, wedle wcześniejszych ogłoszeń. Intencje na tą Mszę świętą można składać w kancelarii.
▪️Po przerwie na czas ferii zimowych wznawiamy wizytę duszpasterską w naszej parafii. W tygodniu odwiedzamy rodziny od godziny 17.00, w soboty – od godziny 11.00. Grafik wizyty duszpasterskiej zamieszczony jest na stronie parafialnej oraz w gablocie. Przypominamy również o zmianie w grafiku wizyty duszpasterskiej, która dotyczy dni 1 i 3 lutego. 1 lutego w czwartek odwiedzimy rodziny zamieszkałe na ulicach Wspólnej (numery nieparzyste), Orlej, Sosnowej, Wiśniowej i Świętojańskiej. 3 lutego w sobotę wizyta duszpasterska odbędzie się na ulicy Mariańskiej i Czynu Społecznego. Rodziny mieszkające na tych ulicach prosimy o wyrozumiałość i przekazanie informacji o zmianie sąsiadom.
▪️W czasie trwania wizyty duszpasterskiej kancelaria będzie nieczynna. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać po Mszy świętej.
▪️Rozpoczynamy zapisy na nowy cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania dla uczniów klas VIII i szkół średnich. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii parafialnej. Spotkanie organizacyjne dla rodziców będzie w niedzielę 25.02. o godz. 13.30 w sali duszpasterskiej.
▪️Bardzo dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu na tacę inwestycyjną, przeznaczone na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów. Dziękujemy Wam za różne formy wsparcia duchowego i materialnego.
▪️W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej rozbieramy choinki i szopkę.
▪️Do wtorku włącznie przy wejściu do kościoła dolnego można składować elektrośmieci.
▪️W zakrystii jest do nabycia Oremus na luty.

III Niedziela Zwykła
21 stycznia 2024 r.

🔸 Taca z dzisiejszej niedzieli – jako trzeciej miesiąca – przeznaczona jest na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów.
🔸 Dzisiaj obchodzimy niedzielę Słowa Bożego. Po Mszy św. o godz. 9.00 różaniec w oparciu o teksty Pisma Świętego. Pomiędzy Mszami świętymi o godz. 11.00 i 12.30 lektura i rozważanie Słowa Bożego.
🔸 W sobotę 27 stycznia obchodzimy święto bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów. Do piątku przed Mszą św. wieczorną odprawiamy nowennę, upraszając łaski jego kanonizacji.
🔸 Pragniemy poinformować, że skończył się remont korytarza i sali konferencyjnej w dolnym kościele. Dziękujemy dobroczyńcom, dzięki którym remont mógł być przeprowadzony, panom Mirosławowi i Robertowi za prace remontowe oraz wszystkim, którzy pomagali w sprzątaniu i porządkowaniu pomieszczeń parafialnych. W związku z zakończeniem remontu czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu o 23.00 z powrotem odbywa się w oratorium.
🔸 Informujemy o koniecznej zmianie w grafiku wizyty duszpasterskiej – zmiana dotyczy dni 1 i 3 lutego. 1 lutego w czwartek odwiedzimy rodziny zamieszkałe na ulicach Wspólnej (numery nieparzyste), Orlej, Sosnowej, Wiśniowej i Świętojańskiej. 3 lutego w sobotę wizyta duszpasterska odbędzie się na ulicy Mariańskiej i Czynu Społecznego. Rodziny mieszkające na tych ulicach prosimy o wyrozumiałość i przekazanie informacji o zmianie do sąsiadów.
🔸 W zakrystii jest do nabycia Oremus na luty.

II Niedziela Zwykła
14 stycznia 2024 r.

▪️Serdecznie zapraszamy do wysłuchania oratorium „Słowo stało się ciałem”. Koncert odbędzie się 14 stycznia o godz. 13.30 w naszej świątyni. W bożonarodzeniowym oratorium wystąpią soliści i chóry z naszego miasta i okolicy. Dokładne informacje na plakacie.

▪️W czwartek 18 stycznia Msza św. wieczorna za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego z błogosławieństwem jego relikwiami oraz poświęceniem egzorcyzmowanej wody, oleju i soli. 

Tego dnia przed Mszą św. rozpoczniemy nowennę za wstawiennictwem bł. Jerzego Matulewicza, upraszając łaski jego kanonizacji. 

Natomiast w całym Kościele rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na stronie internetowej diecezji umieszczony jest program nabożeństw ekumenicznych.

▪️Przyszłą niedzielę obchodzimy jako Niedzielę Słowa Bożego. W naszej świątyni lektura Słowa Bożego między Mszami świętymi o godz. 11.00 i 12.30. Po Mszy św. o godz. 9.00 modlitwa różańcowa inspirowana Słowem Bożym.

▪️Dziękujemy wszystkim rodzinom, które w minionych dwóch tygodniach przyjęły nas w swoich domach. W związku z feriami zimowymi na dwa tygodnie wstrzymujemy wizytę duszpasterską. Będzie ona kontynuowana po feriach, według opublikowanego grafiku.

▪️Taca w najbliższą niedzielę – jako trzecią niedzielę miesiąca – przeznaczona jest na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów. 

▪️Do puszki pod chórem możemy składać ofiary na ogrzewanie kościoła.

Niedziela Chrztu Pańskiego
7 stycznia 2024 r.

🔹Dzisiaj obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 kandydaci do bierzmowania uroczyście odnowią swoje przyrzeczenia chrzcielne. 

🔹Serdecznie zapraszamy do wysłuchania oratorium „Słowo stało się ciałem”. Koncert odbędzie się 14 stycznia o godz. 13.30 w naszej świątyni. W bożonarodzeniowym oratorium wystąpią soliści i chóry z naszego miasta i okolicy. Dokładne informacje na plakacie.

🔹W naszej parafii trwa wizyta duszpasterska. W tygodniu odwiedzamy rodziny od godziny 17.00, w soboty – od godziny 11.00. Odwiedzimy te rodziny, które wyrażą takie pragnienie. Na odwiedziny duszpasterza można się jeszcze dopisać w kancelarii lub drogą mailową. Grafik wizyty duszpasterskiej zamieszczony jest na Facebooku i stronie parafialnej oraz w gablocie. Dziękujemy tym, którzy już nas przyjęli do swych domów.

🔹W czasie trwania wizyty duszpasterskiej kancelaria będzie nieczynna. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać po Mszy świętej.

🔹Prosimy o pomoc w sprzątaniu korytarza i oratorium po remoncie w czwartek przed południem. Dokładne informacje u pana zakrystiana Mirosława.

🔹Do puszki pod chórem możemy składać ofiary na ogrzewanie kościoła.

Niedziela Świętej Rodziny
31 grudnia 2023 r.

▪️Dzisiaj obchodzimy Święto Świętej Rodziny. Msze święte w tym dniu o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 17.00. Po Mszy wieczornej nabożeństwo dziękczynne za miniony rok kalendarzowy.
▪️Jutro, 1 stycznia obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Godziny Mszy świętych jak w każdą niedzielę. W tym dniu za odśpiewanie w kościele hymnu „O
Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. W Kościele obchodzimy tego dnia Światowy Dzień Pokoju – podejmijmy modlitwę o pokój, a zwłaszcza na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w naszej Ojczyźnie.
▪️W czwartek pierwszy czwartek miesiąca. Podczas wieczornej adoracji będziemy modlić się o nowe powołania do posługi w Kościele.
▪️W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca, wieczorem Msza święta o Bożym miłosierdziu z racji 5. dnia miesiąca. Spowiedź od godz. 17.45, a po Mszy błogosławieństwo relikwiami św. Faustyny.
▪️W sobotę obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas tradycyjnie nazywaną
świętem Trzech Króli. Msze święte według porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy św. błogosławieństwo kredy i kadzidła. Zapraszamy na nasze parafialne kolędowanie, które odbędzie się tego dnia o godz. 18.00.
▪️2 stycznia rozpoczynamy w naszej parafii wizytę duszpasterską. W tygodniu chcielibyśmy odwiedzać rodziny od godziny 17.00, w soboty – od godziny 11.00. Odwiedzimy te rodziny, które wyrażą takie pragnienie. Na odwiedziny duszpasterza można się jeszcze dopisać w kancelarii lub drogą mailową. Grafik wizyty duszpasterskiej zamieszczony jest na Facebooku i stronie parafialnej oraz w gablocie.
▪️W czasie trwania wizyty duszpasterskiej kancelaria będzie nieczynna. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać po Mszy świętej.
▪️W zakrystii do nabycia styczniowy Oremus, nowy numer kwartalnika „Idźmy do świętego Józefa” oraz kalendarze w tematyce Bożego Miłosierdzia.
▪️Do puszki pod chórem możemy składać ofiary na ogrzewanie kościoła.

IV Niedziela Adwentu
24 grudnia 2023 r.

🔸 Dzisiaj, w wigilię Narodzenia Pańskiego Msze święte odprawiamy o godz. 9.00, 11.00, 12.30 oraz 15.00.

🔸 W tym roku w Uroczystość Narodzenia Pańskiego odprawimy dwie Msze św. w nocy, tzw. pasterki o godz. 22.00 i 24.00. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 22.00 możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu do 23.50. Taca z Mszy św. o północy jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia. W dzień Narodzenia Pańskiego i w święto św. Szczepana, męczennika Msze św. o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 19.30.

🔸 Za tydzień w niedzielę obchodzimy Święto Świętej Rodziny. Msze święte w tym dniu o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 17.00. Podczas każdej Mszy  Małżonkowie mogą odnowić swoje przyrzeczenia i otrzymać indywidualne błogosławieństwo rodzin. Na Mszę św. o godz. 11.00 w szczególny sposób zapraszamy te pary, które przygotowywały się do tego święta przez rekolekcje małżeńskie w naszej parafii. 

🔸 Zapraszamy na nasze parafialne kolędowanie, które odbędzie się 6 stycznia o godz. 18.00.

🔸 Zgodnie z zapowiedzią przygotowaliśmy wstępny grafik i zasady dotyczące najbliższej wizyty duszpasterskiej, która rozpocznie się zaraz po Nowym Roku, a zakończy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Nie będziemy odwiedzać rodzin w okresie ferii zimowych od 14 do 28 stycznia. W tygodniu chcielibyśmy odwiedzać rodziny od godziny 17.00, w soboty – od godziny 11.00. Odwiedzimy te rodziny, które wyrażą takie pragnienie. W blokach zostaną zawieszone karty, na które będzie można wpisać numer mieszkania. Potwierdzenia można dokonać również drogą mailową, smsem oraz osobiście w kancelarii lub przez zapis na liście wyłożonej w kościele. Mieszkańców domów jednorodzinnych, wyrażających wolę przyjęcia wizyty duszpasterskiej, prosimy o informację mailem, smsem, w kancelarii lub zapis na liście wyłożonej w kościele. Odwiedzimy także każdą rodzinę, która będzie na nas czekać w danym dniu i nas zaprosi osobiście! Wstępny grafik wizyty duszpasterskiej zamieszczamy na Facebooku i stronie parafialnej oraz w gablocie parafialnej.

🔸 W zakrystii do nabycia styczniowy Oremus, nowy numer kwartalnika „Idźmy do świętego Józefa” oraz opłatki wigilijne.

🔸 Do puszki pod chórem możemy składać ofiary na ogrzewanie kościoła.

🔸 Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia materialnego i duchowego. 

III Niedziela Adwentu "Gaudete"–
17 grudnia 2023 r.

▪️ Taca z dzisiejszej niedzieli – jako trzeciej miesiąca – przeznaczona jest na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów. 

▪️ Jutro msza św. wieczorna z racji 18. dnia miesiąca za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego i błogosławieństwo jego relikwiami.

▪️ Msze św. roratnie odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 6.30. Zachęcamy, aby licznie włączyć się w tę Maryjną drogę przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Prosimy przynosić na roraty lampiony lub zaopatrzone świece.

▪️ W środę po Mszy świętej będziemy dekorować kościół i ustawiać szopkę Bożonarodzeniową. Prosimy o pomoc.

▪️ W piątek 22 grudnia zapraszamy na liturgię pokutną, połączoną ze sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania. Początek o godz. 19.30.

▪️ W IV Niedzielę Adwentu 24 grudnia, która przypada w wigilię Narodzenia Pańskiego Msze święte odprawimy o godz. 9.00, 11.00, 12.30 oraz 15.00.

▪️ W tym roku w Uroczystość Narodzenia Pańskiego odprawimy dwie Msze św. w nocy, tzw. pasterki o godz. 22.00 i 24.00. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 22.00 możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu do 23.50. Taca z Mszy św. o północy jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia. W dzień Narodzenia Pańskiego i w święto św. Szczepana, męczennika Msze św. o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 19.30.

▪️ Zgodnie z zapowiedzią przygotowaliśmy wstępny grafik i zasady dotyczące najbliższej wizyty duszpasterskiej, która rozpocznie się zaraz po Nowym Roku, a zakończy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Nie będziemy odwiedzać rodzin w okresie ferii zimowych od 14 do 28 stycznia. W tygodniu chcielibyśmy odwiedzać rodziny od godziny 17.00, w soboty – od godziny 11.00. Odwiedzimy te rodziny, które wyrażą takie pragnienie. W blokach zostaną zawieszone karty, na które będzie można wpisać numer mieszkania. Potwierdzenia można dokonać również drogą mailową, smsem oraz osobiście w kancelarii lub przez zapis na liście wyłożonej w kościele. Mieszkańców domów jednorodzinnych, wyrażających wolę przyjęcia wizyty duszpasterskiej, prosimy o informację mailem, smsem, w kancelarii lub zapis na liście wyłożonej w kościele. Odwiedzimy także każdą rodzinę, która będzie na nas czekać w danym dniu i nas zaprosi osobiście! Wstępny grafik wizyty duszpasterskiej zamieszczamy na Facebooku i stronie parafialnej oraz w gablocie parafialnej.

▪️ W zakrystii do nabycia styczniowy Oremus, nowy numer kwartalnika „Idźmy do świętego Józefa” oraz opłatki wigilijne.

▪️ Do puszki pod chórem możemy składać ofiary na ogrzewanie kościoła.

▪️ Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia materialnego i duchowego, dziękujemy także za ofiary zebrane w ubiegłą niedzielę na potrzeby Kościoła na Wschodzie. 

II Niedziela Adwentu –
10 grudnia 2023 r.

🔸  Dzisiaj dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, po mszy św. zbiórka do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

🔸  Przeżywamy okres Adwentu. Msze św. roratnie odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 6.30. Zachęcamy, aby licznie włączyć się w tę Maryjną drogę przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Prosimy przynosić na roraty lampiony lub zaopatrzone świece.

🔸 Jutro po Mszy św. spotkanie grupy biblijnej, zapraszamy.

🔸 Zgodnie z zapowiedzią przygotowaliśmy wstępny grafik i zasady dotyczące najbliższej wizyty duszpasterskiej, która rozpocznie się zaraz po Nowym Roku, a zakończy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Nie będziemy odwiedzać rodzin w okresie ferii zimowych od 14 do 28 stycznia. W tygodniu chcielibyśmy odwiedzać rodziny od godziny 17.00, w soboty – od godziny 11.00. Odwiedzimy te rodziny, które wyrażą takie pragnienie. W blokach zostaną zawieszone karty, na które będzie można wpisać numer mieszkania. Potwierdzenia można dokonać również drogą mailową, smsem oraz osobiście w kancelarii lub przez zapis na liście wyłożonej w kościele. Mieszkańców domów jednorodzinnych, wyrażających wolę przyjęcia wizyty duszpasterskiej, prosimy o informację mailem, smsem, w kancelarii lub zapis na liście wyłożonej w kościele. Odwiedzimy także każdą rodzinę, która będzie na nas czekać w danym dniu i nas zaprosi osobiście! Wstępny grafik wizyty duszpasterskiej zamieszczamy na Facebooku i stronie parafialnej oraz w gablocie parafialnej.

🔸 W holu przed kancelarią do nabycia świece Caritas na stół wigilijny w cenie 10, 15 i 20 złotych, a w zakrystii jest grudniowy Oremus oraz opłatki na stół wigilijny.

🔸 Do puszki pod chórem możemy składać ofiary na ogrzewanie kościoła, które z racji mroźnej jesieni pracuje już pełną parą.

🔸  Po raz pierwszy w historii mamy niepowtarzalną możliwość, aby zobaczyć Kaplicę Sykstyńską w oryginalnych rozmiarach nie w watykanie, ale w Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego. W trzech salach prezentowany jest niezwykły świat renesansu, pokazane detale w środku Kaplicy, a wreszcie dzięki najnowocześniejszym technologiom możemy się przenieść do jej wnętrza. Zaproponowano dla naszej parafii dwa terminy zwiedzania wystawy: 18 grudnia od godz. 16.00 oraz 21 grudnia od godz. 17.00. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, a cena biletu wynosi jedyne 69 zł.

🔸 Składamy Bóg zapłać za Waszą serdeczną pamięć o nas w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli w dniu patronalnego święta naszego Zgromadzenia, dziękujemy za wszelkie formy wsparcia materialnego i duchowego, dziękujemy także za ofiary zebrane w ubiegłą niedzielę na tacę przeznaczoną na spłatę kosztów wymiany agregatu grzewczo-klimatyzacyjnego. To ostatnia zbiórka na cel.

I Niedziela Adwentu –
3 grudnia 2023 r.

🔹Dzisiejsza taca przeznaczona jest na spłatę kosztów wymiany agregatu grzewczo-
klimatyzacyjnego. To ostatnia zbiórka na cel.

🔹Dzisiaj rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i okres Adwentu. Msze św. roratnie będziemy odprawiać od poniedziałku do soboty o godz. 6.30, z wyjątkiem 8 grudnia. Zachęcamy, aby licznie włączyć się w tę Maryjną drogę przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. W tym roku uczestnicy rorat „zbudują” własną szopkę Bożonarodzeniową, pod kierunkiem mistrza, czyli św. Franciszka, który jest inicjatorem tradycji szopki Bożonarodzeniowej. Każdego dnia będziemy dokładać kolejny element. Prosimy przynosić na roraty lampiony lub zaopatrzone świece.

🔹Pojutrze z racji 5. dnia miesiąca Msza święta o Bożym miłosierdziu połączona z błogosławieństwem relikwiami św. Faustyny.

🔹W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – podczas adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwa o powołania do służby w Kościele.

🔹Nowennę przez uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odprawiamy w dni powszednie przed rozpoczęciem Eucharystii o godz. 18.30, a w
niedzielę o godz. 9.00.

🔹Rekolekcje adwentowe w naszej parafii odprawiamy w połączeniu z celebracją uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny od 6 do 8 grudnia. Rozważania rekolekcyjne na Mszach świętych o godz. 11.00 i 18.30 wygłosi ks. dr
Artur Radacki MIC, przełożony naszego domu zakonnego. Spowiedź w środę i czwartek przed Mszą świętą od 10.30 oraz od 17.45.

🔹W piątek 8 grudnia będziemy przeżywać uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to patronalne święto Zgromadzenia Księży Marianów i Kościoła Domowego. Msze święte o godz. 11.00 i o 18.30, w czasie której księża marianie odnowią śluby zakonne. O godz. 12.00 Godzina Łaski, czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w zjednoczeniu z Maryją Niepokalanie Poczętą. Natomiast po Mszy świętej wieczornej nasza parafialna schola wykona Akatyst, hymn ku czci niepokalanej Bogurodzicy. Z racji uroczystości można spożywać pokarmy mięsne.

🔹W holu przed kancelarią do nabycia kalendarz adwentowy ze słodką niespodzianką w cenie 15 złotych oraz świece Caritas na stół wigilijny w cenie 10, 15 i 20 złotych.

🔹W zakrystii jest grudniowy Oremus.

🔹Za tydzień podamy wstępny grafik i zasady dotyczące najbliższej wizyty duszpasterskiej, która rozpocznie się zaraz po Nowym Roku. Poświęcimy również
opłatki na stół wigilijny.

🔹Bardzo dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w akcję modlitewną „Ratownika Dusz Czyśćcowych”. Z naszej parafii modliły się 94 osoby oraz 126 ze Szkoły
Podstawowej ss. Felicjanek na Marysinie. Dziękujemy Wam za różne formy wsparcia duchowego i materialnego naszej posługi.

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata –
26 listopada 2023 r.

🔸 Dzisiaj obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Podczas każdej Mszy św. odmawiamy akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, co wiąże się możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Podczas Mszy świętej o godz. 11.00 czterech kandydatów zostanie ustanowionych ministrantami. 

🔸 W środę 29 listopada rozpoczniemy nowennę przez uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – patronalnym świętem Zgromadzenia Księży Marianów oraz Kościoła Domowego. W dni powszednie będziemy odprawiać nowennę  przed rozpoczęciem Eucharystii o godz. 18.30, a w niedzielę o godz. 9.00.

🔸 W tym tygodniu przypada pierwszy piątek – nawiedzenie chorych, a spowiedź od godz. 18.00 i ewentualnie po mszy św. oraz pierwsza sobota – nabożeństwo maryjne po Mszy św. o godz. 6.30.

🔸 W przyszłą niedzielę rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i okres Adwentu. Msze św. roratnie będziemy odprawiać od poniedziałku do soboty o godz. 6.30, z wyjątkiem 8 grudnia. Zachęcamy, aby licznie włączyć się w tę Maryjną drogę przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

🔸 W tym roku uczestnicy rorat „zbudują” własną szopkę Bożonarodzeniową, pod kierunkiem mistrza, czyli św. Franciszka, który jest inicjatorem tradycji szopki Bożonarodzeniowej. Każdego dnia będziemy dokładać kolejny element. 

🔸 W holu przed kancelarią do nabycia piękny kalendarz adwentowy ze słodką niespodzianką. Cena 15 złotych. Każdego dnia na adwentowych pielgrzymów czeka specjalne zadanie! Są również do nabycia świece Caritas na stół wigilijny w cenie 10, 15 i 20 złotych.

🔸 W zakrystii jest grudniowy Oremus.

🔸 Mamy prośbę, aby bez wiedzy duszpasterzy nie pozostawiać żadnych materiałów ani na stoliku przy wejściu, ani też w klęcznikach. 

🔸 Bardzo dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu na tacę inwestycyjną, przeznaczone na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów. Dziękujemy Wam za różne formy wsparcia duchowego i materialnego naszej posługi.

🔸 W środę 22 listopada w szpitalu w Warszawie zmarł śp. ks. kan. Antoni Czajkowski, były proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej. W jego intencji zostanie odprawiona Msza święta żałobna od dekanatu Sulejówek w niedzielę 26 listopada o godz. 20.00 w kościele Przemienienia Pańskiego w Miłosnej. Natomiast Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek 27 listopada o godz. 11.00. Po Eucharystii nastąpi złożenie ciała Zmarłego w grobach kapłańskich na miejscowym cmentarzu parafialnym.

XXXIII Niedziela Zwykła –
19 listopada 2023 r.

🔹 Taca z dzisiejszej niedzieli – jako trzeciej miesiąca – przeznaczona jest na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów.

🔹 Od dzisiaj do 3. niedzieli Adwentu prowadzimy w naszej parafii 5-tygodniowe rekolekcje małżeńskie. Zachęcamy do udziału małżonków, którzy pragną odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie w święto Świętej Rodziny, przypadające w tym roku w sobotę 30 grudnia. Półgodzinne katechezy, wprowadzające w tygodniową pracę i modlitwę małżonków, będą głoszone w kolejne niedziele o godz. 10.15. Małżonkowie otrzymają też materiały formacyjne. Zapraszamy.

🔹 22 listopada jest liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Dziękujemy naszej scholi, osobom animującym śpiew podczas liturgii i nabożeństw oraz naszym organistom ks. Konstantemu i p. Mikołajowi, za piękną posługę głoszenia chwały Bożej i budowania wspólnoty wiary. W środę po Mszy świętej i nowennie do św. Józefa nasza schola zaprasza na mini-koncert pieśni religijnych. Ofiary złożone na tacę w tym dniu oraz po koncercie zostaną przeznaczone na potrzeby scholi.

🔹 Organizujemy wyjazd dla młodzieży szkolnej i nieco starszej na spotkanie ewangelizacyjne, które odbędzie się 25 listopada o godz. 13:00 w mariańskiej parafii na warszawskich Stegnach. W programie uwielbienie, świadectwa, Eucharystia i zabawa. Zapisy u ks. Mateusza.

🔹 26 listopada, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Podczas każdej Mszy św. będziemy odmawiać akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, co wiąże się możliwością uzyskania odpustu zupełnego. W tym dniu podczas Mszy świętej o godz. 11.00 czterech kandydatów zostanie ustanowionych ministrantami.

🔹 Podczas tegorocznego Adwentu Msze święte roratnie będziemy odprawiać od poniedziałku do soboty o godz. 6.30. Zachęcamy, aby licznie włączyć się w maryjną drogę przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

🔹 Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji.

🔹 W zakrystii jest grudniowy Oremus.

🔹  Bardzo dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu do puszek na rzecz Kościoła prześladowanego na Bliskim Wschodzie. Dziękujemy Wam za różne formy wsparcia duchowego i materialnego naszej posługi.

XXXII Niedziela Zwykła –
12 listopada 2023 r.

🔸 Dzisiaj obchodzimy XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku pomoc duchowa i materialna skierujemy do mieszkańców ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu. Po Mszach św. zbiórki ofiar do puszek na ten cel. 🔸 W tym tygodniu nasza parafia wzięła udział w projekcie Radia Warszawa „Przystanek Parafia”. Przez cały tydzień animowaliśmy modlitwę różańcową o godz. 21.30. Dzisiaj o godz. 20.00 godzinna audycja prezentująca naszą parafię. Zachęcamy do wysłuchania. 🔸 Trwamy w modlitwie za zmarłych. Można jeszcze dołączyć Waszych zmarłych do modlitwy wypominkowej, którą będziemy kontynuować przez cały rok w każdy wtorek podczas nieszporów za zmarłych. 🔸 W najbliższą sobotę 18 listopada odbędzie się w naszym kościele koncert ewangelizacyjny Mariusza Śmiałka, który jest członkiem międzynarodowej wspólnoty ewangelizacyjnej „Koinonia Jana Chrzciciela” oraz inicjatorem projektu ewangelizacyjnego „Tylko Jezus”. Zapraszamy na godz. 17.00. 🔸Małżonkom, którzy pragną odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie w święto Świętej Rodziny, przypadające w tym roku w sobotę 30 grudnia, chcemy zaproponować udział w 5-tygodniowych rekolekcjach małżeńskich, od przyszłej niedzieli do 3 niedzieli Adwentu. Półgodzinne katechezy, wprowadzające w  tygodniową pracę i modlitwę małżonków, będą głoszone w kolejne niedziele o godz. 10.15. Małżonkowie otrzymają też materiały formacyjne. Zapraszamy. 🔸 Organizujemy wyjazd dla młodzieży szkolnej i nieco starszej na spotkanie ewangelizacyjne, które odbędzie się 25 listopada o godz. 13:00 w mariańskiej parafii na warszawskich Stegnach. W programie uwielbienie, świadectwa, Eucharystia i zabawa. Zapisy u ks. Mateusza. 🔸 Podczas tegorocznego Adwentu Msze św. roratnie będziemy odprawiać od poniedziałku do soboty o godz. 6.30. Zachęcamy, aby licznie włączyć się w Maryjną drogę przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. 🔸 Przypominamy, że taca z najbliższej niedzieli – jako trzeciej miesiąca – przeznaczona jest na spłatę pożyczki zaciągniętej na remont schodów. 🔸 Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji. 🔸 Bardzo dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu na tacę, przeznaczone na spłatę kosztów wymiany agregatu grzewczo-klimatyzacyjnego. Dziękujemy Wam za wielorakie formy wsparcia duchowego i materialnego naszej posługi.

XXXI Niedziela Zwykła –
5 listopada 2023 r.

🔹 Dzisiejsza taca przeznaczona jest na spłatę kosztów wymiany agregatu grzewczo-klimatyzacyjnego.

🔹Trwamy w modlitwie za zmarłych. W oktawie dnia zadusznego do środy włącznie codziennie odprawiamy Msze św. i nieszpory za zmarłych, połączone z odczytywanie wypominków. Można jeszcze dołączyć Waszych zmarłych do tej modlitwy, którą będziemy kontynuować przez cały rok w każdy wtorek. Dzisiaj nieszpory o godz. 19.00, przed Mszą św. wieczorną.

🔹 Zachęcamy do włączenia się do akcji „Ratownik Dusz Czyśćcowych”, zainicjowanej przez kleryków z naszego Seminarium Księży Marianów. Ratownik zobowiązuje się
do codziennej modlitwy dziesiątkiem różańca przez cały listopad w intencji dusz cierpiących w czyśćcu. Do grona ratowników można się jeszcze dopisać w zakrystii po Mszach świętych.

🔹 Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich kontynuuje akcję modlitewną: „Czyścimy czyściec”. Główną ideą akcji jest wylosowanie na listopad świętego, do którego przyporządkowana będzie określona grupa dusz czyśćcowych, związanych z jego życiem. Na stronie czystyczysciec.pl można wylosować świętego wraz z grupą dusz czyśćcowych, w intencji których będzie się modlił specjalnie na ten cel ułożoną modlitwą.

🔹 W tym tygodniu przeżywamy Święto Niepodległości. Zachęcamy do modlitwy za Ojczyznę. W intencji naszej Ojczyzny odprawimy wieczorną Mszę świętą.

🔹 Zapraszamy na koncert ewangelizacyjny Mariusza Śmiałka, który odbędzie się w naszym kościele 18 listopada o godz. 17:00. Mariusz Śmiałek jest członkiem międzynarodowej wspólnoty ewangelizacyjnej Koinonia Jana Chrzciciela oraz inicjatorem projektu ewangelizacyjnego „Tylko Jezus”.

🔹Organizujemy wyjazd dla młodzieży na spotkanie ewangelizacyjne, które odbędzie się 25 listopada o godz. 13:00 w mariańskiej parafii na warszawskich Stegnach. W programie uwielbienie, świadectwa, Eucharystia i zabawa. Zapisy u ks. Mateusza.

🔹 Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji.

🔹 Przypominamy, że kancelaria parafialna jest czynna w poniedziałki od 17.00 do 18.00, w środy od 19.30 do 20.30 oraz w soboty od 11.00 do 12.30. Wejście do kancelarii od strony domu zakonnego.

🔹 Bardzo dziękujemy za włączenie się w obchody wigilii Wszystkich Świętych, zarówno za udział w „Marszu Wszystkich Świętych”, jak i w całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

XXX Niedziela Zwykła –
29 października 2023 r.

🔸 W tym roku inicjujemy w naszej parafii obchody wigilii Wszystkich Świętych (ang. All Hallow’s Eve). Zapraszamy we wtorek 31 października na Mszę świętą o godz. 18.30, następnie piękne mariańskie nieszpory za zmarłych oraz „Marsz Wszystkich Świętych”. Małe i duże dzieci Boże (dzieci i dorosłych) prosimy o przebranie się za jakiegoś świętego lub błogosławionego. Z procesją udamy się ulicą Mariańską i aleją Józefa Piłsudskiego na cmentarz parafialny. Na koniec słodka niespodzianka.

🔸 W związku z promowaną coraz agresywniej ideą halloween – wzorem roku ubiegłego – zachęcamy również do modlitwy adoracyjnej Najświętszego Sakramentu. Całonocna adoracja w kościele z 31 października na 1 listopada od 21.00 do godz. 7.00 rano. Lista dla osób, które zadeklarują swoją obecność jest w zakrystii.

🔸 W środę uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w naszej świątyni o godz. 9.00, 11.00 oraz 19.30. Przypominamy o obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej.

🔸 W czwartek wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Msze święte o godz. 6.30, 11.00 i 18.30. Po Mszy świętej wieczornej nieszpory za zmarłych. Wyjątkowo nie będzie w tym tygodniu adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszy świętej. Zapraszamy na Godzinę święta od 23.00 do północy.

🔸 W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca – nawiedzenie chorych, spowiedź także
podczas Mszy św. oraz pierwsza sobota – nabożeństwo maryjne po Mszy św. o godz.
6.30.

🔸 Nadal zachęcamy do włączenia się w praktykę modlitwy wypominkowej. W oktawie wspomnienia wiernych zmarłych w tej intencji codziennie będziemy odprawiać Msze święte. W ciągu roku odczytujemy wypominki podczas nieszporów za zmarłych
odprawianych w każdy wtorek. Ponieważ posiadamy bazę danych z tamtego roku,
prosimy o jej aktualizację. Nowe osoby pragnące włączyć swoich zmarłych do modlitwy
znajdą formularze na wypominki pod chórem. Prosimy o zapisanie, oprócz zmarłych,
także imienia i nazwiska osoby zamawiającej oraz adresu.

🔸 Zachęcamy do włączenia się do akcji „Ratownik Dusz Czyśćcowych”, zainicjowanej przez kleryków z naszego Seminarium Księży Marianów. Ratownik zobowiązuje się do
codziennej modlitwy dziesiątkiem różańca przez cały listopad w intencji dusz cierpiących w czyśćcu. Do grona ratowników będzie można zapisać się u ks. Mateusza w niedzielę 29 października po Mszach świętych.

🔸 Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji.

🔸 W zakrystii jest listopadowy „Oremus” oraz kwartalnik „Idźmy do św. Józefa”.

🔸 We Mszach świętych w ubiegłą niedzielę uczestniczyło 478 osób, a Komunię świętą przyjęło 274 osoby. W obu statystykach zauważamy lekki spadek. W kaplicy sióstr odpowiednio 59/40.

XXVIII Niedziela Zwykła –
15 października 2023 r.

🔹 Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Misyjny pod hasłem „Misje sercem Kościoła”. Przez cały dzień gościmy w naszej parafii siostry Służebnice Ducha Świętego, które podejmują
animację misyjną. Taca dzisiejsza jest przeznaczona na misje.
🔹 Dzisiaj również liczymy wiernych uczestniczących we Mszy świętej oraz przystępujących do Komunii świętej. Prosimy o spokojne wychodzenie ze świątyni, aby się dać policzyć.
🔹 Papież Franciszek zachęca do podjęcia w najbliższy piątek 27 października postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju. Zaproszenie jest skierowane tak do katolików, jak również do wyznawców innych religii.
🔹 W sobotę 28 października o godz. 11.00 w naszej parafii rozpoczynamy dekanalny kurs lektorski dla młodzieży męskiej. Kurs poprowadzi ks. Mateusz Cielecki.
🔹 Zachęcamy nadal parafian i przyjaciół do zawiązania przy naszej parafii Koła Żywego Różańca. Byłoby to ważnym modlitewnym wsparcie dla pasterzy i wiernych, tworzących naszą wspólnotę. Lista dla chętnych jest wyłożona w zakrystii.
🔹 Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji.
🔹 Zbliża się listopad, w szczególny sposób przeżywany w Kościele jako czas wsparcia dla naszych zmarłych. Zachęcamy do włączenia się w praktykę modlitwy wypominkowej. W oktawie wspomnienia wiernych zmarłych w tej intencji codziennie
będziemy odprawiać Msze święte. W ciągu roku odczytujemy wypominki podczas nieszporów za zmarłych, odprawianych w każdy wtorek. Ponieważ posiadamy bazę danych z tamtego roku, prosimy o jej aktualizację. Nowe osoby pragnące włączyć swoich zmarłych do modlitwy znajdą formularze na wypominki pod chórem. Prosimy o zapisanie, oprócz zmarłych, także imienia i nazwiska osoby zamawiającej oraz adresu.
🔹 Zachęcamy do włączenia się do akcji „Ratownik Dusz Czyśćcowych”, zainicjowanej przez kleryków z naszego Seminarium Księży Marianów. Ratownik zobowiązuje się do codziennej modlitwy dziesiątkiem różańca przez cały listopad w intencji dusz cierpiących w czyśćcu. Do grona ratowników będzie można zapisać się u ks. Mateusza w niedzielę 29 października, po Mszach świętych. 
🔹 W tym roku chcemy zainicjować w naszej parafii obchody wigilii Wszystkich Świętych (ang. All Hallow’s Eve). Zapraszamy 31 października na Mszę świętą o godz. 18.30, następnie piękne mariańskie nieszpory za zmarłych oraz „Marsz Wszystkich Świętych”.
Małe i duże dzieci Boże (dzieci i dorosłych) prosimy o przebranie się za jakiegoś świętego lub błogosławionego. Z procesją udamy się ulicą Mariańską i aleją Józefa Piłsudskiego na cmentarz parafialny. Na koniec słodka niespodzianka.
🔹 W zakrystii jest listopadowy „Oremus” oraz nowy numer kwartalnika „Idźmy do św. Józefa”.
🔹 Składamy podziękowanie za ofiary, które zostały złożone na tacę inwestycyjną w ubiegłą niedzielę oraz za ofiary na Fundusz „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.

XXVIII Niedziela Zwykła –
15 października 2023 r.

🔸 Przeżywamy dzisiaj XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – cywilizacja życia”. Po Mszach św. zbierzemy ofiary na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” udzielającej stypendiów zdolnej ubogiej młodzieży.

🔸 Zachęcamy nadal parafian i przyjaciół do zawiązania przy naszej parafii Koła Żywego Różańca. Byłoby to pięknym dziełem duchowym w kolejną rocznicą powstania parafii, a jednocześnie modlitewnym wsparcie dla pasterzy i wiernych, tworzących naszą wspólnotę. Lista dla chętnych jest wyłożona w zakrystii.

🔸 W środę święto Łukasza Ewangelisty, patrona służby zdrowia. Msza św. wieczorna z racji 18. dnia miesiąca za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego i błogosławieństwo jego relikwiami.

🔸 W następną niedzielę 22 października rozpoczynamy Tydzień Misyjny pod hasłem „Misje sercem Kościoła”. Przez cały dzień będziemy gościć w naszej parafii siostry Służebnice Ducha Świętego, które podejmą animację misyjną.

🔸 Za tydzień policzymy również wiernych uczestniczących we Mszy św. oraz przystępujących do Komunii św.

🔸 Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o  godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji.

🔸 Zbliża się listopad, w szczególny sposób przeżywany w Kościele jako czas wsparcia dla naszych zmarłych. Zachęcamy do włączenia się w praktykę modlitwy wypominkowej. W oktawie wspomnienia wiernych zmarłych w tej intencji codziennie będziemy odprawiać Msze św. W ciągu roku odczytujemy wypominki podczas nieszporów za zmarłych odprawianych w każdy wtorek.
Ponieważ posiadamy bazę danych z tamtego roku, prosimy o ewentualną jej aktualizację. Nowe osoby pragnące włączyć swoich zmarłych do modlitwy
znajdą formularze na wypominki pod chórem. Prosimy o zapisanie, oprócz
zmarłych, także imienia i nazwiska osoby zamawiającej oraz adresu.

🔸 W zakrystii jest nowy numer kwartalnika „Idźmy do św. Józefa”.

🔸 Składamy podziękowanie za ofiary, które zostały dzisiaj złożone na tacę inwestycyjną

XXVII Niedziela Zwykła –
8 października 2023 r.

▪️ Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, w tygodniu o godz. 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. Lista dla chętnych do przygotowania rozważań i poprowadzenia modlitwy jest wyłożona w zakrystii.

▪️ Zachęcamy parafian i przyjaciół do zawiązania przy naszej parafii Koła Żywego Różańca. Byłoby to pięknym dziełem duchowym w kolejną rocznicą powstania parafii, a jednocześnie modlitewnym wsparcie dla pasterzy i wiernych, tworzących naszą wspólnotę. Lista dla chętnych jest wyłożona w zakrystii;

▪️ W sobotę obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Zapraszamy nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników edukacji na Mszę św. połączoną ze specjalną modlitwą i błogosławieństwem.

▪️ W następną niedzielę będziemy przeżywać XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – cywilizacja życia”. Po Mszach św. zbierzemy ofiary na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” udzielającej stypendiów zdolnej ubogiej młodzieży. List Episkopatu Polski do przeczytania w gablocie i na stronie internetowej parafii.

▪️ Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o  godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji.

▪️ Zbliża się listopad w szczególny sposób przeżywany w Kościele jako czas wsparcia dla naszych zmarłych. Zachęcamy do włączenia się w praktykę modlitwy wypominkowej. W oktawie wspomnienia wiernych zmarłych w tej intencji codziennie
będziemy odprawiać Msze św. W ciągu roku odczytujemy wypominki podczas
nieszporów za zmarłych odprawianych w każdy wtorek. Ponieważ posiadamy bazę
danych z tamtego roku, prosimy o ewentualną jej aktualizację. Nowe osoby pragnące włączyć swoich zmarłych do modlitwy znajdą formularze na wypominki pod chórem.
Prosimy o zapisanie, oprócz zmarłych, także imienia i nazwiska osoby zamawiającej oraz adresu.

▪️ W zakrystii jest nowy numer kwartalnika „Idźmy do św. Józefa”.

▪️ Zachęcamy do zapoznania się z „Vademecum wyborczym katolika”, ogłoszonym 21 września br. przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Tekst znajduje się na stronie parafialnej, Facebooku oraz w gablocie.

▪️ Policja powiatowa w Mińsku Mazowieckim przekazuje do odczytania komunikat uwrażliwiający na różne metody oszustw i kradzieży, na które zwłaszcza narażeni są ludzie starsi.

▪️ Składamy podziękowanie za udział w rodzinnym spotkaniu integracyjnym, zorganizowanym w drugą rocznicę powstania naszej parafii. Frekwencja była co najmniej dwa razy większa niż rok temu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację naszego święta: przygotowali posiłki i ciasto, poprowadzili zabawy i spotkania integracyjno-edukacyjne oraz pomogli w przygotowaniu całej
infrastruktury. Dziękujemy za zaangażowanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

JAN PAWEŁ II – CYWILIZACJA ŻYCIA
List pasterski Episkopatu Polski
zapowiadający ogólnopolskie obchody XXIII Dnia Papieskiego

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!
Życie jest darem, który człowiek otrzymuje od Boga. Troska z jaką właściciel z dzisiejszej Ewangelii przygotowuje winnicę – otaczając ją murem, kopiąc tłocznie i stawiając wieżę – jest obrazem miłości Boga, który stwarzając świat i wyposażając człowieka w rozum i wolną wolę dał mu warunki do rozwoju. Dary te są wyrazem zaufania wobec człowieka, który odkrywając wolę Bożą, może kierować własnym życiem i wpływać na losy innych. W ten sposób Bóg zaprosił człowieka do budowania na świecie „cywilizacji życia”. Jej podstawą jest rodzina i rodzące się w niej nowe życie. Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na Stwórcę, o czym przypomniał na Kongresie Rodzin w Rzymie w 2000 roku św. Jan Paweł II.

Człowiek jednak nadużył zaufania, którym obdarzył go Bóg, czego wyrazem we wspomnianej przypowieści jest bunt robotników przeciwko właścicielowi winnicy. Wszedł on w miejsce Boga i sam zaczął decydować o życiu, jego wartości i sensie. Tragiczne skutki tej postawy św. Jan Paweł II określił mianem „cywilizacji śmierci”. Stanowi ją wszystko, co godzi w samo życie, jak wszelkiego rodzaju zabójstwa, ludobójstwa, aborcja, eutanazja i dobrowolne samobójstwo; wszystko, cokolwiek narusza całość osoby ludzkiej, jak okaleczenia, tortury zadawane ciału i duszy, próby wywierania przymusu psychicznego; wszystko, co ubliża godności ludzkiej, jak nieludzkie warunki życia, arbitralne aresztowania, deportacje, niewolnictwo, prostytucja, handel kobietami i młodzieżą; a także nieludzkie warunki pracy (KDK, 27). Dlatego przeżywając, w łączności z papieżem Franciszkiem, XXIII Dzień Papieski, pod hasłem Jan Paweł II – Cywilizacja życia, chcemy wrócić do orędzia, które św. Jan Paweł II zapisał na kartach encykliki Evangelium vitae. Papież przypomniał o godności i wartości ludzkiego życia, a także wskazał w jaki sposób w opozycji do „cywilizacji śmierci” budować „cywilizację życia”.

I. Kim jest człowiek?
Współcześnie fundamentalną kwestią w budowaniu „cywilizacji życia” nie jest już tylko prawda o godności człowieka, gdyż jest ona zazwyczaj jasno prezentowana zarówno w nauczaniu Kościoła jak i prawodawstwie świeckim. Dzisiaj główne kontrowersje związane są z próbą odpowiedzi na pytanie – jaka istota może być nazwana człowiekiem? Na podstawie jakich kryteriów można to ocenić i kto te kryteria ustala?

Czytelne stanowisko Kościoła w tej kwestii zaprezentował św. Jan Paweł II, który pisał: od chwili zapłodnienia (…) rozpoczyna się życie, które nie jest życiem ojca ani matki, ale nowej istoty ludzkiej, która rozwija się samoistnie. (…) Tę oczywistą prawdę (…) nowoczesna genetyka potwierdza cennymi dowodami. Ukazała ona, że od pierwszej chwili istnieje dokładny program tego, kim będzie ta żywa istota (…). Od zapłodnienia rozpoczynają się dzieje życia człowieka, choć potrzeba czasu, aby każda z jego wielkich potencjalnych zdolności w pełni się ukształtowała i mogła być wykorzystana (EV, 60). Przytoczone słowa stanowią jednoznaczną odpowiedź na podnoszone w debacie publicznej pytania dotyczące m.in. prawa rodziców, a zwłaszcza matki, do decydowania o życiu dziecka, które nosi w swoim łonie. Sprzeciwiają się również próbom wymuszenia na ustawodawcy uchwalenia prawa do bezpłatnego dostępu do aborcji i nakazowi jej wykonywania pracownikom ochrony zdrowia. 

Nie brakuje dziś także głosów, które w imię etyki jakości życia, czyli na podstawie przyjętych standardów biologicznych, intelektualnych, psychicznych czy ekonomicznych, dla których najważniejszymi kryteriami są użyteczność i sukces za wszelką cenę, odmawiają prawa do życia osobom chorym i z niepełnosprawnościami. Ma się to dokonywać poprzez ograniczanie im dostępu do leczenia, izolację a także pozbawianie ochrony prawnej czy wręcz eutanazję. Tymczasem (…) cierpienie, które pod tylu różnymi postaciami obecne jest w naszym ludzkim świecie, jest w nim obecne także i po to, ażeby wyzwalać w człowieku miłość, ów właśnie bezinteresowny dar z siebie na rzecz innych ludzi, ludzi cierpiących. (SD, 29). Ludzie chorzy mają więc do odegrania w dziejach świata wprawdzie trudną, ale jednak szczególnie ważną rolę.

II. Ewangelia życia
U źródeł „cywilizacji życia” stoi potrzeba ewangelizacji. Tylko bowiem w perspektywie wiary można w pełni odkryć wartość i godność każdego ludzkiego istnienia. Wynikają one najpierw z prawdy o stworzeniu człowieka, którego Bóg chciał dla niego samego, zaprosił go do „zarządzania” światem i przekazywania życia. Człowiek musi posiadać niezwykłą wartość w oczach Boga – pisał w Kazaniach na Areopagu Karol Wojtyła – jeśli dla jego odkupienia Syn Boży sam staje się człowiekiem. Także męka, śmierć i zmartwychwstanie ukazują wartość ludzkiego życia, zwłaszcza naznaczonego cierpieniem. W końcu równość ludzi, wielkość ich posłannictwa i związana z tym godność opierają się na tym, że ostatecznym celem człowieka jest życie z Bogiem w wieczności.

III. Budowa cywilizacji życia
Budowanie „cywilizacji życia” jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa. Jej fundamentalne prawo stanowi miłość – jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary.
Zadania ochrony i promocji życia należą także do ustawodawców. Wprawdzie prawo nie jest jedynym narzędziem obrony ludzkiego życia, ale odgrywa istotną rolę w kształtowaniu sumień i relacji społecznych. Nie wystarczy jednak samo tylko zniesienie niegodziwych praw godzących bezpośrednio w prawo do życia. Należy także podejmować prorodzinne działania społeczne i prawodawcze w oparciu o  nowe zasady polityki w sferze pracy, rozwoju miast, budownictwa mieszkaniowego i usług, tak aby można było pogodzić rytm pracy z rytmem życia rodzinnego oraz zapewnić rzeczywistą opiekę dzieciom i osobom w podeszłym wieku (EV, 90). Wiele współczesnych sumień formowanych jest również przez treści przekazywane w mediach. Potrzeba dziś większej promocji macierzyństwa i ojcostwa, zwłaszcza w mediach społecznościowych, aby ukazać je także jako drogę do realizacji siebie i osiągniecia szczęścia. Łącząc w działaniu wszelkie społeczne siły musimy znacząco poprawić zatrważającą dziś sytuację demograficzną naszej Ojczyny. W tej dziedzinie niestety należy bić na alarm! Niezwykle istotne są działania podejmowane w ochronie życia i zdrowia przez lekarzy, ratowników medycznych, farmaceutów, pielęgniarki i położne oraz kapelanów, którzy najbardziej związani są z tajemnicą życia. W dzisiejszym kontekście kulturowym i społecznym, w którym nauka i sztuka medyczna zdają się czasem tracić swój wrodzony wymiar etyczny potrzeba waszego jasnego świadectwa wierności prawdzie i sumieniu. Szczególną wdzięczność wyrażamy tym, którzy realizują swoją posługę w hospicjach, domach opieki lub dziennego pobytu, a także wspierających rodziny w opiece nad chorymi pozostającymi w domach.

Trudno wymienić wszystkie osoby i instytucje służące trosce o życie. Są wśród nich domy dziecka, rodziny zastępcze, osoby czuwające nad „oknami życia”, jadłodajnie, schroniska dla bezdomnych czy domy samotnej matki. Ich działania nie byłyby jednak możliwe bez ofiarnej postawy darczyńców i wolontariuszy, którzy kierowani wielkoduszną i bezinteresowną miłością, otaczają opieką osoby chore, samotne, ofiary wojen i kataklizmów oraz tych, którzy muszą się znaleźć w odpowiednim środowisku wychowawczym, aby przezwyciężyć uzależnienie i odzyskać wiarę w sens życia. Nie możemy jednak zapomnieć, że to przede wszystkim rodzice uczą swoje dzieci autentycznej wolności, która się urzeczywistnia przez bezinteresowny dar z siebie, i rozwijają w nich szacunek dla innych, poczucie sprawiedliwości, postawę akceptacji (…), dialogu, wielkodusznej służby i solidarności oraz wszelkie inne wartości, które pomagają przyjmować życie jako dar (EV, 93).

Szczególnym znakiem wyobraźni miłosierdzia jest dziś pomoc niesiona przez miliony Polaków ofiarom wojny w Ukrainie. Niech nadal trwa modlitwa o pokój, o szacunek dla ludzkiego życia oraz nasza solidarność z potrzebującymi. Wierzymy, że w ten sposób „cywilizacja życia” zwycięży „cywilizację śmierci”, a potęga miłości i dobra pokona zbrodnicze zakusy złego.

IV. „Żywy pomnik” św. Jana Pawła II
W budowanie cywilizacji życia włączają się także stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego
Tysiąclecia”. Moja pasja pomocy ludziom nie pozwala mi bezczynnie siedzieć i pozostawać obojętną na potrzeby drugiego człowieka – stwierdza Weronika, stypendystka z archidiecezji przemyskiej. Jako wolontariuszka w hospicjum nie żałuję ani jednej spędzonej tam chwili. Każde spotkanie z pacjentami, uśmiech, dotyk i pomoc w najprostszych rzeczach ukształtowały moją wrażliwość. Fundacja co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości w całej Polsce. Jedną z absolwentek programu jest Magda z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, która mówi: Mam 3 braci i 5 sióstr. Moi rodzice powtarzali nam, że są otwarci na życie, że Pan Bóg jest życiem, które przyjmują do siebie z ufnością. Widziałam, że to zaufanie do Niego czyni naszą rodzinę szczęśliwą, a On błogosławił moim rodzicom, aby byli w stanie zadbać o każdego z nas. Kiedy najbardziej tego potrzebowaliśmy z pomocą przyszła Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dziś ja, jako żona i mama staram się pielęgnować w sobie  to, co zasiali we mnie rodzice i przekazywała Fundacja. Jestem wdzięczna Bogu za dar szczęśliwej, dużej rodziny, na którą patrzę z perspektywy dorosłego człowieka i chcę żyć w podobny sposób w swojej nowej rodzinie – z wartościami chrześcijańskimi, z Bogiem w sercu. W przyszłą niedzielę, podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych, będziemy mogli wesprzeć materialnie ten wyjątkowy, konsekwentnie budowany od 23 lat przez
nas wszystkich „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II. Niech udzielone w ten sposób wsparcie, nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków, będzie wyrazem naszego budowania cywilizacji życia i miłości. 

 Na czas owocnego przeżywania XXIII Dnia Papieskiego udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Pasterze Kościoła Katolickiego w Polsce
obecni na 395. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski,
Lidzbark Warmiński, 13 czerwca 2023 r.

Za zgodność:
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

XXVI Niedziela Zwykła –
1 października 2023 r.

▪️ Dzisiaj obchodzimy drugą rocznicą powstania naszej parafii! Po Mszy świętej o godz. 12.30 organizujemy rodzinne spotkanie integracyjne. Przewidujemy zajęcia i zabawy nie tylko dla dzieci, lunch z grilla, tort urodzinowy oraz ciasta, ale przede wszystkim wspólne spotkanie i integrację. Gorąco zapraszamy do wspólnego świętowania. Już teraz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację naszego święta.
▪️ We wtorek – przeniesione z 29 września – święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
▪️ W tym tygodniu obchodzimy:
– pierwszy czwartek – podczas adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwa o powołania do służby w Kościele
– pierwszy piątek – nawiedzenie chorych; spowiedź jedynie przed Mszą św. od godz. 17.45
– pierwsza sobota – nabożeństwo maryjne po Mszy świętej o godz. 6.30
▪️ W czwartek wspomnienie św. Faustyny. Wieczorna Msza św. zakończona błogosławieństwem jej relikwiami.
▪️ W sobotę o godz. 10.00 zbiórka ministrancka.
▪️ Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, w tygodniu o godz. 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00. Lista dla chętnych do przygotowania rozważań i poprowadzenia modlitwy jest wyłożona w zakrystii.
▪️ Zachęcamy parafian i przyjaciół do zawiązania przy naszej parafii Koła Żywego Różańca. Byłoby to pięknym dziełem duchowym w kolejną rocznicą powstania parafii, a jednocześnie modlitewnym wsparcie dla pasterzy i wiernych, tworzących naszą wspólnotę. Lista dla chętnych jest wyłożona w zakrystii.
▪️ Można zamawiać intencje mszalne na rok 2024 rok. Przypominamy, że wpisów do księgi intencji dokonują tylko księża. Ponieważ chcemy w każdą niedzielę o  godz. 11.00 odprawiać Mszę świętą za parafian, wobec tego w pierwsze niedziele miesiąca będziemy odprawiać jedną Mszę św. zbiorową o godz. 9.00, na którą można zgłaszać więcej intencji.
▪️ W zakrystii jest październikowy Oremus oraz nowy numer kwartalnika „Idźmy do św. Józefa”.
▪️ Dokonaliśmy wymiany agregatów grzewczo-klimatyzacyjnych. Koszt zakupu i montażu dwóch agregatów to 36.000 złotych. Część z tej sumy pozyskamy z ofiar składanych na tacę w pierwsze niedziele października, listopada i grudnia. Dzisiejsza taca zostanie przeznaczona na ten cel.

▪️ Zachęcamy do zapoznania się z „Vademecum wyborczym katolika”, ogłoszonym 21 września br. przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Tekst na stronie parafialnej, Facebooku oraz w gablocie.

Kto ma Boga,
kto ma Jezusa,
ma wszystko.

bł. J. Matulewicz

Kontakt

05-070 Sulejówek, Mariańska 9