(9kB) Mariański Dom Rekolekcyjny "Betlejem" w Sulejówku
 
(7kB) (17kB)
Strona główna
Słowo życia
Oferta
Dojazd
Galeria
Historia
Kościół
św. Józefa
"w lesie" - aktualności
Słowo Boże
Żyć liturgią
Modlitwa Psalmami
Wprowadzenie do Psalmów
Przygotowanie do spowiedzi
Inne
Triduum Paschalne
Kontakt

Odnaleźć stare źródła modlitwy

Wprowadzenie do Psalmów

       Ojciec święty Jan Paweł II w swoim ostatnim orędziu na Wielki Post pisze: Drodzy Bracia i Siostry, z ufnością rozpocznijmy wielkopostną drogę, ożywiani wzmożoną modlitwą, pokutą i wrażliwością na potrzebujących. Wzmożona modlitwa... wezwanie, które powraca każdego roku z Wielkim Postem, wezwanie tak oczywiste a zarazem tak trudne. Tyle razy próbowaliśmy a owoc wydaje się tak mizerny, niemal żaden. Ktoś kogo nazwiska nie pomnę, lecz bez wątpienia złośliwiec i prześmiewca ;-)) ,powiedział kiedyś, że w biblioteczce każdego księdza jest taka półka gdzie odkłada książki na których się zawiódł, które przyniosły frustracje i nie spełniły pokładanych w nich nadziei, podobno najwięcej tam książek o modlitwie... Ale nasze trudności i problemy z modlitwą nie są żadną nowiną. Kiedy zapytano żyjącego na pustyni egipskiej w V w. Agatona o to, która cnota lub dzieło jest najtrudniejsze ze wszystkich? Starzec odpowiedział: Wybaczcie – wydaje mi się, ze nie ma trudu tak wielkiego jak modlitwa. Bo zawsze kiedy człowiek chce się modlić, nieprzyjaciele starają się mu przeszkodzić, wiedzą bowiem, że mu inaczej nic nie zrobią, a tylko gdyby go powstrzymali od modlitwy. I w każdym innym ćwiczeniu, jakiego by się człowiek podjął zdobywa łatwość; w modlitwie zaś aż do ostatniego tchu potrzeba walki. Jeśli słuchając odpowiedzi Agatona, popatrzymy na jego życie i na tylu jemu podobnych ludzi głębokiej modlitwy, którzy zapełniają karty historii Kościoła samorzutnie nasunie nam się pytanie: skąd brali siłę i natchnienie, gdzie biło źródło ich modlitwy? Jedna z najprostszych odpowiedzi na to pytanie brzmi PSALMY! Sto pięćdziesiąt modlitw, które wyrosły z serca człowieka, pełnych jego najgłębszych uczuć. Są wśród nich te, które wyrosły z samotności, lęku, tęsknoty, bólu, opuszczenia, uczucia winy i strachu są i te które pulsują radością, uwielbieniem, pełne nadziei i chwały, są takie które brzmią jak pieśń wojenna i takie, które niosą czułość i pokój kołysanki śpiewanej nad dziecięciem przez kochającą matkę.

Psalmy śpiewał Dawid, modliła się nimi Maryja, modlił się Jezus i apostołowie. Starzec Agaton z pewnością znał je wszystkie na pamięć jak to było w zwyczaju pierwszych mnichów. Królowe i bogate księżniczki odmawiały psalmy z pięknie ozdabianych psałterzy a żyjący w skrajnym ubóstwie franciszkański brat jeśli miał pod ręką jakąkolwiek księgę to zazwyczaj były to psalmy. Również dzisiaj każdy mnich, zakonnik, ksiądz zanim siądzie do śniadania odmawia kilka psalmów. Psalmy karmią modlitwę człowieka od tysięcy lat.  Psalm przychodzi do każdego z nas również w każdej Mszy świętej i niestety zazwyczaj wpadając jednym uchem natychmiast opuszcza drugim te dwadzieścia parę centymetrów pobożnej przestrzeni, którą każdy z nas nosi między uszami. Czy pamiętamy o czym mówił psalm, który śpiewaliśmy dzisiaj między czytaniami?? Jakże rzadko w kazaniach znajdują się nawiązania do przed chwilą śpiewanego psalmu. No cóż ostatecznie kiedyś rodzice chcąc sprawdzić czy byliśmy na Mszy czy na „niedzielnych wagarach” pytali raczej o czym była ewangelia a nie o jakieś tam szczegóły typu psalm.

Może chcąc odnowić i pogłębić swoją modlitwę w czasie tegorocznego Wielkiego Postu spróbujmy odnaleźć psalmy, spróbujmy uważniej ich słuchać w czasie Mszy świętej. Czy wiesz że bez względu na to jakie uczucia mieszkają w Twoim sercu, czy masz dobry dzień czy zły, czy masz wiarę mocną czy też nie widzisz obecności Boga w swoim życiu, cały jesteś w skowronkach czy balansujesz na krawędzi rozpaczy JEST PSALM DLA CIEBIE!!!  Wśród 150 jest z pewnością ten, w którym się odnajdziesz, który będzie się modlił z Tobą! To sprawdzone! Weź biblię i spróbuj go odszukać.

(Już w najbliższym czasie pojawią się tu komentarze i rozważania, które pomogą nam w modlitwie psalmami pokutnymi)

ks. Michał Kozak MIC